rynek nieruchomości na wynajem

Warszawa w czołówce pod względem wzrostu aktywności najemców w nieruchomościach biurowych w Europie

mike-wilson-113302-unsplash
Warszawa w czołówce pod względem wzrostu aktywności najemców w nieruchomościach biurowych w Europie. Stolica Polski zajęła drugie miejsce w rankingu.

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, 2022 rok stanął pod znakiem bardzo dobrej kondycji rynków powierzchni biurowej w Europie. które wróciły do poziomów obserwowanych przed wybuchem pandemii. W całym 2022 roku w Europie podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 12,6 mln mkw. biur, co stanowi 15% wzrost w stosunku do 10,9 mln mkw. wynajętych w 2021 roku. Wynik ten plasuje się znacznie powyżej piętnastoletniej średniej wynoszącej 10,3 mln mkw.

Wzrost aktywności najemców był widoczny na większości analizowanych rynków, bo aż na 23 z 30, z czego największy skok odnotował Mediolan (+37%), Warszawa (+34%)[1], Madryt (+32%), Paryż (+26%) i Londyn (+22%).

W miarę wzrostu poziomu wynajętej powierzchni, najemcy koncentrują się na najlepszych swojej klasie biurach w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników, a także zapewnić im odpowiednią przestrzeń umożliwiającą bardziej elastyczne sposoby pracy, kooperację I dobre samopoczucie.  Ponadto, coraz więcej europejskich krajów wprowadza zaostrzone regulacje środowiskowe, co przekłada się na rosnące zainteresowanie tymi nieruchomościami biurowymi, które spełniają najwyższe ekologiczne standardy – komentuje Nigel Almond, Head of Data Analytics, Cushman & Wakefield.

Zainteresowanie najlepszymi powierzchniami biurowymi przełożyło się na wzrost czynszów w europejskich miastach, które w IV kw. 2022 były wyższe o 6,2% r-d-r w porównaniu do zaledwie 1,7% w IV kw. 2021. Był to największy wzrost obserwowany od połowy 2008 roku.

Na wszystkich analizowanych rynkach poziom absorpcji netto wykazywał pozytywną tendencję. Dotyczyło to każdego kwartału 2022 roku, co biorąc pod uwagę jej ujemny poziom od połowy 2020 roku, stanowi diametralną zmianę. Kwartalna absorpcja w ubiegłym roku wyniosła średnio ponad 643 000 mkw., co jest wynikiem znacznie powyżej dziesięcioletniej średniej wynoszącej 530 000 mkw. – dodaje Nigel Almond.

Całkowita ilość powierzchni dostępnej do wynajęcia w Europie wykazała skromny wzrost o 0,7% r-d-r do poziomu 22,6 mln mkw. co odpowiada za 8,1% całkowitych zasobów. Wskaźnik ten utrzymywał się na tym samym poziomie przez poprzednie cztery kwartały.

Luksemburg ma najniższy współczynnik dostępnej powierzchni względem zasobów biurowych, który kształtuje się na poziomie 4,2%. Kolejne trzy miejsca zajmują rynki niemieckie – Hamburg (4,4%), Berlin (4,7%) i Monachium (5,2%), a stawkę z wynikiem 5,5% zamyka Paryż.

Spadający poziom pustostanów w wielu europejskich aglomeracjach jest rezultatem silniejszego popytu i ograniczonej aktywności deweloperskiej. W 2022 roku na europejski rynek biurowy trafiło 4,3 mln mkw. nowej podaży (spadek z 4,8 mln mkw. w 2021 roku). W budowie na koniec roku pozostawało natomiast 15,2 mln mkw., czyli o 400 000 mkw. mniej w porównaniu do końcówki 2021. Stanowi to równowartość 5,4 proc. zasobów.

[1] Całkowita aktywność najemców w Warszawie w 2022 roku wyniosła 860 100 mkw.

Źródło: Cushman & Wakefield.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora