Warszawski segment biurowy prezentuje naprawdę wysoki poziom. Wyrastające w tym mieście inwestycje o charakterze biurowym dorównują innym, dużym projektom na arenie międzynarodowej.
Polski rynek biurowy staje się coraz bardziej prestiżowy. Nowoczesne biurowce powstają zarówno w dużych miastach regionalnych, jak i mniejszych miejscowościach. Najbardziej prestiżowe inwestycje znajdują się głównie w stolicy kraju – głośno o nich jest nie tylko w Polsce, ale również na międzynarodowej scenie.
Deweloperzy zdają się prześcigać w podwyższaniu standardu, corocznie dostarczając na polski rynek biurowy kolejne metry nowoczesnych i prestiżowych powierzchni biurowych.
Rozkwit segmentu biurowego w Warszawie
Warszawa nieustannie rozwija się w segmencie biurowym. Popyt na biura w stolicy jest wciąż bardzo duży, nie dziwi więc fakt, że na kolejnych działkach powstają biurowe wysokościowce. Warszawa już od dawna uważana jest za kolebkę biznesu, co przyciąga nie tylko najemców i kupujących z kraju, ale także zagranicznych przedsiębiorców.
Reprezentatywne biurowce w Warszawie
O warszawskich inwestycjach biurowych często jest głośno, jeszcze przed ich ukończeniem i oddaniem do użytku. Stanowią doskonałą reklamę miasta i przyciągają nowych najemców oraz kupujących (w przypadku, kiedy biurowce budowane są z myślą o sprzedaży powierzchni biurowych lub wręcz całych budynków). Dzięki takim działaniom biznesowa Warszawa stale jest w centrum uwagi, co przekłada się na szybką komercjalizację nowych obiektów biurowych.
Warsaw Unit
Warszawska inwestycja realizowana jest przez Ghelamco Poland. Za projekt nowoczesnego biurowca odpowiada Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.
Warsaw Unit ma być jednym z najwyższych biurowców w Warszawie. Ma się on wznosić na wysokość 202 metrów. Biurowiec Warsaw Unit ma liczyć 46 kondygnacji. Budynek zostanie wyposażony w 14 wind, co zapewni najemcom i kontrahentom możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy piętrami. Na ostatnim piętrze biurowca będzie się znajdowała ogólnodostępna restauracja, z której będzie można podziwiać panoramę miasta.
Warsaw Unit to jednak nie tylko nowoczesne powierzchnie biurowe. W ramach inwestycji powstaną także nowoczesne powierzchnie handlowo-usługowe. W sumie Warsaw Unit dostarczy na warszawski rynek 57000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, oraz 300 m2 powierzchni handlowo-usługowej. Inwestor nie zapomniał o kluczowym udogodnieniu, tj. parkingu – w ramach inwestycji powstanie parking na ponad 450 samochodów.
Inwestycja Warsaw Unit ma być certyfikowana w systemie BREEAM na poziomie Excellent.
Charakterystyczną cechą biurowca ma być jego elewacja, którą będzie stanowiła fasada kinetyczna (tzw. „dragon skin”). Płytki składające się na elewację budynku będą poruszały się niezależnie od siebie pod wpływem podmuchów wiatru, co stworzy niezwykły, wizualny efekt.
Budowa biurowca Warsaw Unit rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku, natomiast jej zakończenie planowane jest na przyszły rok.
Central Point
Ten warszawski wysokościowiec powstaje przy ulicy Zielnej w Śródmieściu. Zakończenie budowy inwestycji spod szyldu Immobel Poland planowane jest na czerwiec 2021 roku, więc już niebawem ujrzymy go w pełnej okazałości.
Central Point funkcjonuje także pod nazwą CBD One. Prace budowlane wystartowały w kwietniu 2019 roku.
Docelowo Central Point ma liczyć 22 kondygnacje naziemne, dostarczy na rynek w Warszawie 18000 m2 powierzchni biurowej oraz 1100 m2 powierzchni handlowo-usługowej.
Dużym atutem inwestycji jest jej atrakcyjna lokalizacja – blisko stacji metra oraz Centrum Marszałkowska a także Pałacu Kultury i Nauki. Dodatkowym udogodnieniem jest bliskość restauracji, hoteli, kin, teatrów, klubów fitness oraz SPA. Ponadto Central Point zaoferuje 83 miejsca parkingowe.
Za projekt architektoniczny odpowiada Biuro Projektowe Kazimierski i Ryba, Arquitectonica.
Central Point to wizjonerski budynek, który zaoferuje swoim najemcom wysokiej jakości powierzchnie biurowe, handlowe i usługowe. Doskonała lokalizacja zapewni najemcom szybki i wygodny dostęp do dowolnej części miasta.
Prosta Tower
Prosta Tower to dość charakterystyczny biurowiec, który został wybudowany na warszawskiej Woli przy ulicy Prostej. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2007 roku, a zakończyła we wrześniu 2011 roku.
Głównym wykonawcą inwestycji był Warbud, zaś inwestorem – Marvipol Development Sp. z o.o.
Na biurowiec Prosta Tower składa się 19 kondygnacji nadziemnych oraz 5 kondygnacji podziemnych, które składają się na parking dla 75 samochodów. Co ciekawe, Prosta Tower przylega północną ścianą do mieszkalnego wieżowca Łucka City, co tworzy ciekawy efekt wizualny.
Biurowiec zaprojektowany został przez Autorską Pracownię Architektury pod kierownictwem Stefana Kuryłowicza.
Charakterystyczną cechą biurowca Prosta Tower jest jego ażurowa fasada z żelbetu. Pełni ona funkcję nie tylko ozdobną, ale i ekonomiczną – ażurowe elementy ograniczają nadmierne nasłonecznienie powierzchni biurowych o około 40%, dzięki czemu można było zrezygnować z montowania w biurach znajdujących się w południowo-zachodniej części biurowca żaluzji.
Biurowiec Prosta Tower oferuje w sumie 5 350 m2 nowoczesnej i funkcjonalnej powierzchni użytkowej.
The Warsaw Spire
Kompleks budynków biurowych zlokalizowany jest w dzielnicy Wola przy placu Europejskim 1, 2 i 6. Kompleks został oficjalnie oddany do użytku w maju 2016 roku.
Na ten nowoczesny kompleks biurowy składają się trzy budynki: 180-metrowy wieżowiec ( jego wysokość z iglicami wynosi 220 metrów) oraz dwa budynki boczne o wysokości 55 metrów każdy. Całkowita powierzchnia budynków wynosi około 100 000 m2. Pierwszym właścicielem kompleksu biurowego The Warsaw Spire była belgijska firma Ghelamco. W 2019 roku kompleks biurowców przejęła austriacka spółka Immofinanz.
Za projekt architektoniczny kompleksu biurowego odpowiada belgijska pracownia architektoniczna M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners, we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Podziemne kondygnacje zostały przeznaczone na parking z ponad 1000 miejsc parkingowych. Kompleks The Warsaw Spire otrzymała certyfikat BREEAM Excelent.
Architekci zadbali, aby nowoczesny kompleks zapewniał nie tylko wygodne przestrzenie biurowe, ale także służył integracji mieszkańców. Wewnątrz kompleksu został wybudowany przestronny i otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta plac. Znajdują się tutaj elementy małej architektury, które otoczone są terenami zielonymi. Dodatkową atrakcją jest jeziorko oraz kaskadowy strumień.
The Warsaw Spire kilkukrotnie udowodniło, że jest inwestycją na międzynarodowym poziomie. Świadczą o tym choćby nagrody, jakie inwestycja ma na swoim koncie:
w grudniu 2011 roku kompleks biurowy The Warsaw Spire wygrał w konkursie Eurobuild Awards 2011 w kategorii „Wybitny Projekt Architektoniczny Roku w Polsce”; we wrześniu 2016 roku Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodziło plac Europejski (wchodzący w skład kompleksu The Warsaw Spire) w X edycji Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w kategorii „Nowo wykreowana miejska przestrzeń publiczna”; natomiast w 2017 roku kompleks biurowy The Warsaw Spire otrzymał nagrodę dla najlepszej inwestycji biurowej – „Best Office & Business Development)” na targach MIPIM w Cannes.
Powyższe przykłady warszawskich inwestycji obrazują poziom rynku biurowego w stolicy. Nowoczesne biurowce nie tylko stanowią doskonałe i komfortowe miejsce do pracy, ale niejednokrotnie stają się także miejscami publicznymi, służącymi mieszkańcom do relaksu, wpisując się doskonale w miejską przestrzeń.
Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl