Wietnam to najlepsza lokalizacja outsourcingowa na świecie. Polska jest na 18 miejscu – tak wynika z najnowszego raportu Cushman and Wakefield – „Where in the World? Business Process Outsourcing (BPO) &Shared Service Location Index”.
Raport prezentuje analizę trzech głównych czynników: kosztów, poszczególnych rodzajów ryzyka i warunków prowadzenia działalności, wskazując aktualnie najbardziej atrakcyjne rynki usług BPO na świecie.
Zwycięzca zestawienia – Wietnam – charakteryzuje się najszybszym na śweicie tempem rozwoju sektora outsourcingowego. Kraj ten stał się alternatywną lokalizacją dla niskokosztowych usług offshoringowych, awansując na miejsce pierwsze z piątego w ubiegłorocznym rankingu. Rząd wietnamski wprowadził rozwiązania promujące Wietnam jako kraj centrów outsourcingowych, co ułatwi szybki rozwój sektora usług.
Wietnam nie jest najtańszą lokalizacją outsourcingową, ale jest nadal bardzo konkurencyjny w porównaniu z innymi rynkami. Wzrosty płac w Indiach i Chinach w dużym stopniu przyczyniły się do szybkiego awansu tego kraju na pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu. Nadal jednak największym na świecie rynkiem BPO są Indie.
Pomimo wciąż powolnego tempa ożywienia światowej gospodarki, sektor usług BPO zawdzięcza swój rozwój w dużym stopniu popytowi ze strony uprzemysłowionych krajów anglojęzycznych.
Warto wskazać też na Litwę – ten mały kraj, który w styczniu dołączył do strefy euro znalazł się w tegorocznym zestawieniu po raz pierwszy zajmując wysokie 11. miejsce – najwyższe spośród wszystkich debiutantów w rankingu. Atutami Litwy są konkurencyjne koszty i dobra znajomość języka angielskiego u pracowników. Zaletą jest też imponująca infrastruktura teleinformatyczna , która pod względem prędkości łączy internetowych zajmuje obecnie 10. miejsce w świecie.
W Ameryce Łacińskiej najważniejszym krajem regionu pod względem wielkości rynku jest nadal Brazylia, która dysponuje doświadczoną i kreatywną siłą roboczą niezbędną dla platform i usług innowacyjnych technologii. O dojrzałości tego rynku świadczy awans Brazylii w globalnym rankingu z 18. miejsca w ubiegłym roku na 8. pozycję w tym roku.
Dr Bolesław Kołodziejczyk, Starszy konsultant z działu Wycen i Doradztwa, polskiego oddziału Cushman & Wakefield, powiedział:„Pomimo nieznacznego spadku Polska wciąż pozostaje atrakcyjnym miejscem do lokowania firm z sektora BPO i jest liderem zatrudnienia wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Niższą pozycję w rankingu można przypisać raczej sytuacji geopolitycznej niż zmianie postrzegania przez inwestorów potencjału ekonomicznego kraju. Należy zauważyć, że rosnąca liczba inwestorów postrzega Polskę już jako rynek rozwinięty i koncentruje się na poszczególnych miastach. Oprócz największych ośrodków takich jak Warszawa, Kraków i Wrocław dużą dynamiką wzrostu liczby centrów usług wspólnych charakteryzują się Poznań, Katowice i Łódź. Ponadto inwestorzy zainteresowani są również „wschodzącymi” ośrodkami, takimi jak Lublin, Szczecin, Bydgoszcz czy Radom, przy czym w dalszym ciągu kluczowym czynnikiem rozwoju branży będzie dostępność dobrze wykwalifikowanej i konkurencyjnej cenowo siły roboczej”.