Informacje dnia

Wojna czy skutki pandemii – co bardziej niszczy polskie MÅšP?

rodak

Pandemia ograniczyÅ‚a zyski 37 proc. polskich maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw. WiÄ™kszość z nich wskazuje, że nastÄ…piÅ‚ spadek zysków do 25 proc., a w co trzecim – miÄ™dzy 26 a 50 proc. Gdy firmy zaczęły powoli wychodzić z lockdown-ów, Rosja zaatakowaÅ‚a UkrainÄ™. Skutki tej wojny zauważa w swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci aż 67 proc. respondentów – poczÄ…wszy od utraty kontrahentów, przez konieczność szukania nowych rynków zbytu, po problemy z wakatami.

Spis treści:
Wpływ pandemii na zyski firm
Wojna w Ukrainie wstrząsnęła także MŚP
Jak działać w niepewnych czasach?
O Bibby MSP Index

Bibby Financial Services już od ponad dekady bada nastroje polskich przedsiębiorców. W październiku bieżącego roku, Bibby MSP Index spadł do 42,6 pkt., a więc poniżej poziomu zwiastującego kryzys. Po pandemii firmy muszą się mierzyć z nowym zagrożeniem wywołanym wojną w Ukrainie.

Wpływ pandemii na zyski firm

Tylko 12 proc. małych i średnich przedsiębiorców potwierdziło w badaniu, że na skutek pandemii zyski w firmie wzrosły. Zdecydowanie więcej przedsiębiorców, bo 37 proc., przyznaje, że jej wpływ na biznes był negatywny i zyski spadły. Dla 45 proc. respondentów pozostały bez zmian. Co istotne, przeprowadzone dodatkowe testy statystycznie nie wykazały żadnych różnic, jeśli chodzi o takie zmienne jak rozmiar zatrudnienia czy branża, w jakiej działają firmy a odpowiedzią na to pytanie.

– Pandemia i lockdowny dotyczyÅ‚y wszystkich firm, bez wzglÄ™du na branże czy profil dziaÅ‚alnoÅ›ci, stÄ…d tych różnic miÄ™dzy nimi nie widać. Zapewne skutki pandemii byÅ‚yby znacznie gorsze, gdyby nie tarcze antykryzysowe, które uÅ‚atwiaÅ‚y firmom przetrwanie okresów zastoju w biznesie. Co ciekawe, część przedsiÄ™biorców nie pamiÄ™ta już o tych najtrudniejszych miesiÄ…cach, kiedy nie mogli prowadzić dziaÅ‚alnoÅ›ci, a ostatni czas jest dla nich trudny z powodu inflacji i kryzysu energetycznego 

– tłumaczy Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w Bibby Financial Services.

Sytuacja jest ciekawa, jeśli chodzi o wysokość spadku czy wzrostu zysku na skutek pandemii. Blisko 60 proc. z grupy firm, które odpowiedziały, że pandemia podniosła im zysk podaje, że skala to 25 proc. Identycznie sytuacja wygląda w 37 proc. firm wskazujących na spadki. Tu też prawie 60 proc. notuje, że o jedną czwartą ich zysk przez pandemię zmalał. Można zatem pokusić się o interpretację, że firmy odczuły spadek zysku, ale precyzyjne podanie jego rozmiarów jest dość trudne.

Wojna w Ukrainie wstrząsnęła także MŚP

W najnowszym badaniu Bibby MSP Index, respondenci zostali zapytani również o wpływ wojny w Ukrainie na ich biznesy. Zdaniem aż 67 proc. ankietowanych małych i średnich ptrzedsiębiorców, wojna wywarła piętno na ich działalności.
Główną konsekwencją ataku na Ukrainę, z którą borykają się małe i średnie firmy, jest konieczność szukania nowych kontrahentów i dostawców (36 proc.). Niemal co czwarta firma (23 proc.) informuje o utracie pracowników i problemie z wakatami. Istotnie częściej narzekają na to przedstawiciele branży transportowej niż budowlanej i handlu. Co piąta firma utraciła rynek zbytu, bo eksportowała do Rosji.

– To efekt sankcji gospodarczych na RosjÄ™ i BiaÅ‚oruÅ›, które w wielu kategoriach byÅ‚y importerem polskich produktów lub znaczÄ…cym eksporterem niektórych surowców. Wraz z kolejnymi pakietami sankcji handel na linii Polska – Wschód niemal siÄ™ zatrzymaÅ‚. Nie dziwi również problem z wakatami w transporcie. Braki kierowców w Europie szacuje siÄ™ na 400 tys. osób, w samej Polsce na 100 tys. W polskiej flocie pracowaÅ‚o przed wojnÄ… 130 tys. zagranicznych kierowców, z czego zdecydowana wiÄ™kszość pochodziÅ‚a z Ukrainy. Po wybuchu konfliktu wielu z nich wróciÅ‚o do swojej ojczyzny, by walczyć z rosyjskim agresorem. O tym problemie mówi wielu naszych klientów z branży transportowej –

wyjaśnia Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w Bibby Financial Services.

Jak działać w niepewnych czasach?

Ponad jedna trzecia firm miaÅ‚a z powodu pandemii niższe zyski. Nie zdążyÅ‚a odrobić strat, gdy pojawiÅ‚o siÄ™ kolejne zagrożenie. Dla wielu maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców skutki wojny – widoczne w szybko drożejÄ…cych surowcach, energii czy paliwach – mogÄ… być nie do udźwigniÄ™cia bez zewnÄ™trznego finansowania, zwÅ‚aszcza że prace nad pomocÄ… dla mniejszych firm jeszcze trwajÄ…. W tej sytuacji dobrze sprawdzi siÄ™ faktoring, bo poprawia pÅ‚ynność finansowÄ… firmy. Pozyskana z faktur gotówka pozwala na bieżące regulowanie pÅ‚atnoÅ›ci jak pensje, kredyty, raty leasingowe, podatki czy nawet inwestycje, zmniejszajÄ…c ryzyko niewypÅ‚acalnoÅ›ci. W niepewnych czasach faktoring może również zabezpieczyć firmÄ™ na wypadek bankructwa lub problemów finansowych kontrahenta.

O Bibby MSP Index

Bibby MSP Index powstaje na podstawie badania przeprowadzanego przez Instytut Keralla Research na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie małych i średnich firm.
Bibby MSP Index jest wzorowany na sprawdzonym i cenionym przez światowych inwestorów indeksie określanym jako Indeks Managerów ds. Zakupów (tzw. PMI). Konstrukcję Bibby MSP Index oparto na założeniu, że o kondycji każdego przedsiębiorstwa, a w szczególności firm małych i średnich, stanowi kilka obszarów takich jak: sprzedaż (zamówienia), inwestycje, zatrudnienie, płynność finansowa oraz poziom zadłużenia firmy.

Przyjmowane przez Bibby MSP Index wartości znajdują się w przedziale od 0 do 100 pkt. Wynik > 50 pkt. to prognoza (zapowiedź) poprawy kondycji firm. Wynik < 50 pkt. to prognoza kryzysu na skutek pogarszającej się kondycji firm. Otrzymanie informacji o przyszłej (oczekiwanej) przez przedsiębiorców sytuacji firmy w jej wiodących obszarach, pozwala przewidzieć scenariusze, jakie mogą układać inni uczestnicy rzeczywistości gospodarczej.

Przeprowadzone we wrześniu 2022 r. badanie to kolejna fala Bibby MSP Index, realizowanego regularnie co 6 miesięcy od 2011 roku.

Źródło: Bibby MSP Index.