Wycena nieruchomości zależna od weryfikacji jej stanu? Oględziny to jedna z pierwszych czynności, która wykonywana jest przy wycenie nieruchomości. Przeprowadza się ją w celu zebrania niezbędnych informacji potrzebnych do właściwego i dokładnego szacowania. Przepisy prawa stanowią, że oględziny są koniecznym elementem pracy rzeczoznawcy i tylko w uzasadnionych przypadkach mogą być pominięte.
Oględziny to w praktyce zapoznanie się z nieruchomością, a przede wszystkim określenie jej stanu techniczno – użytkowego oraz stanu zagospodarowania z otoczeniem, które ma wpływ na wartość, np. dostęp do dróg dojazdowych.
Od września 2023 roku w Ustawie o gospodarce nieruchomościami zawarto nowe zapisy dotyczące oględzin nieruchomości tj. § 3. [Analiza rynku nieruchomości; oględziny nieruchomości]:
1. Określanie wartości nieruchomości poprzedza się analizą rynku nieruchomości, w szczególności w zakresie uzyskiwanych cen, stawek czynszów oraz warunków zawarcia transakcji, a także oględzinami nieruchomości;
2. Oględzin nieruchomości dokonuje się w możliwym do wykonania zakresie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstąpienie od dokonania oględzin nieruchomości. Ograniczony zakres oględzin lub odstąpienie od ich dokonania wymaga uzasadnienia w operacie szacunkowym.
Wizja lokalna nieruchomości
– Oględziny nieruchomości, nazywane również wizją lokalną, zaczyna się od przygotowania. Rzeczoznawca musi zapoznać się z udostępnioną przez właściciela dokumentacją – rzutami kondygnacji, dokumentacją projektowa budynku czy lokalu, wypisami z rejestru gruntów i budynków. Musi też sprawdzić jakie dane znajdują się w księdze wieczystej wycenianej nieruchomości. – tłumaczy Zuzanna Hrycuniak z firmy doradczej Lege Advisors.
Na tym etapie rzeczoznawca może stwierdzić jakich informacji wciąż brakuje i o co należy zapytać w trakcie wizji lokalnej nieruchomości. Rzeczoznawcy zazwyczaj dokonują również oględzin wirtualnych (mapy internetowe), zapoznają się z otoczeniem nieruchomości, dojazdem, dostępem do komunikacji miejskiej czy usług.
Najczęściej oględziny dokonywane są z udziałem właściciela nieruchomości. Czasami jednak, jak w przypadku nieruchomości gruntowych niezabudowanych, wystarczy wyłącznie udział rzeczoznawcy.
Źródło: Agencja WLMedia
materiał prasowy