Informacje dnia

Wyniki najnowszego raportu nt rynku nieruchomości komercyjnych: „Rynek biurowy w Łodzi 2025”

analiza
Wyniki najnowszego raportu nt rynku nieruchomości komercyjnych: „Rynek biurowy w Łodzi 2025”. Tak jak zdecydowana większość rynków regionalnych, łódzki rynek biurowy odczuwa spowolnienie inwestycyjne i odnotowuje wzrost odsetka niewykorzystanej powierzchni. Wysoka dostępność sprzyja najemcom i to oni dyktują warunki.

– Czas na większą aktywność właścicieli budynków, wprowadzanie nowych modeli zarządzania najmem, uelastycznienia jego form i skupienie większej uwagi na dostosowaniu standardu oraz funkcji obiektów biurowych do oczekiwań zmieniającego się rynku pracy. To pora na mixed-use – wynika z opublikowanego dziś raportu „Rynek biurowy w Łodzi 2025″.

Raport przygotowany przez firmę OPG Property Professionals we współpracy z Katedrą Inwestycji i Nieruchomości i SKN Real Estate Uniwersytetu Łódzkiego powstał na podstawie badania, któremu poddano 121 nieruchomości biurowych i nieruchomości typu mixed-use z funkcją biurową o powierzchni minimum 1 000 mkw. Przeanalizowano zarówno lokalizacje inwestycji, klasę budynku, powierzchnie najmu, datę zakończenia budowy lub modernizacji, współczynnik miejsc parkingowych czy zakres czynszu ofertowego.

W związku z niewielką liczbą inwestycji oddanych do użytku w 2024 r. zasób powierzchni biurowej powiększył się jedynie o 1,25%, obejmując 688 500 mkw. Za ten symboliczny wzrost odpowiadają dwie inwestycje: budynek biurowy w kompleksie Fuzja z pow. biurową 8 000 mkw. oraz kameralny Kantor Poznańskiego położony na terenie Manufaktury z pow. 2 000 mkw.

Zasadniczą część zasobu powierzchni (60%) stanowią biurowce klasy A oraz B+ i B (łącznie 37,4% zasobu ogółem). Stopa pustostanów względem roku poprzedniego wzrosła, sięgając 26,4% w obiektach o najwyższym standardzie oraz 23%-24% w obiektach klasy B-/C. Zasób niewykorzystanej powierzchni w skali miasta przekroczył 163 000 mkw. Przy czym trzeba zaznaczyć, że większość rynków regionalnych odnotowała w ostatnim czasie wzrost odsetka niewykorzystanej powierzchni. Zresztą sytuacja na łódzkim rynku generalnie nie odstaje od tendencji krajowych. Jest stabilnie, ale przy niskim zaangażowaniu inwestycyjnym deweloperów. – Popyt, który zauważalnie przyspieszył w końcówce roku, nadal nie pozwala na szybką absorpcję dostępnej na rynkach lokalnych powierzchni. Jego istotną część stanowiły renegocjacje i migracje dotychczasowych najemców – mówi Michał Styś, prezes OPG Property Professionals. – Inwestycji w trakcie realizacji jest niewiele, a deweloperzy z dużą ostrożnością planują nowe, które rozpoczną dopiero, gdy się upewnią, że jest dla kogo budować. Część z nich, w oczekiwaniu na bardziej sprzyjającą koniunkturę, przekierowuje uwagę w stronę rynku nieruchomości mieszkaniowych – podkreśla.

 [fragment raportu]

 

Źródło: OPG Property Professionals
– to firma zarządzająca projektami, nieruchomościami i aktywami, o ugruntowanej pozycji i doświadczeniu na polskim rynku nieruchomości.

materiał prasowy