Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. – Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, chociaż wciąż do pełnego profesjonalnego obrazu brakuje nam choćby jednej metodologii liczenia śladu węglowego, bo dziś w tym zakresie panuje dość duża dowolność – wskazuje Marcin Kosieniak, MEP specialist.
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologiczne PLGBC, w tej chwili w Polsce jest 2035 certyfikowanych budynków. To znaczący wzrost – bo aż o 24 proc. – liczby budynków z certyfikatem w skali roku. To także największy obserwowany wzrost w ciągu ostatnich czterech lat.
– Certyfikacja dziś to jeden z elementów świadczących nie tylko o prestiżu, ale przede wszystkim o wypełnieniu dość wyśrubowanych kryteriów, które musi spełniać zrównoważony budynek. To znacząco podnosi wartość takiego budynku w kontekście planów inwestorskich, dopasowania do przepisów i w dłuższej perspektywie oznacza nierzadko oszczędność energetyczną – wyjaśnia Marcin Kosieniak, MEP specialist, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.
Jakie certyfikaty obowiązują w Polsce
Proces certyfikacji budynków jest zazwyczaj oparty na międzynarodowych standardach,
W Polsce obowiązuje kilka z nich:
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) — uchodzi za najpopularniejszy system certyfikacji w Polsce. Wywodzi się z Wielkiej Brytanii i jest najstarszym systemem certyfikacji, zwłaszcza rozpoznawalnym w Europie ze względu na dostosowanie kryteriów do europejskich przepisów prawa oraz przystępność procesu przyznawania certyfikatu. Od 2016 r. funkcjonuje system BREEAM International New Construction 2016, który umożliwia certyfikację budynków mieszkalnych.
LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) — to system certyfikacji, wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. Ponieważ stosuje normy amerykańskie, jest więc nieznacznie mniej przystępny dla firm w Europie. Certyfikacja w systemie LEED bywa nawet kilkakrotnie droższa niż certyfikacja w BREEAM. Wiosną 2024 r. w Polsce istniało siedem obiektów pozytywnie ocenionych w systemie LEED.
WEEL — inaczej niż BREEAM czy LEED, ten system certyfikacji kładzie nacisk na dobrostan, zdrowie i komfort użytkowników poprzez dbałość o jakość powietrza i środowiska pracy. Budynki certyfikowane WELL zwykle mają też jeden z certyfikatów ekologicznych (BREEAM lub LEED).
HQE (Haute Qualité Environnementale) — to francuski certyfikat dbający; oferuje elastyczność w zakresie certyfikacji, która może obejmować cały projekt, pojedynczy budynek albo tylko jego wybrane elementy. HQE skoncentruje się na zapewnieniu zdrowia i komfortu przyszłych użytkowników. Wiosną 2024 r. w Polsce istniało pięć obiektów certyfikowanych w systemie HQE.
ZIELONY DOM — opracowany w 2021 r. przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Jest to pierwsza polska certyfikacja wielokryterialna zrównoważonego budownictwa w segmencie mieszkaniowym. Stosowany obecnie Zielony Dom v.2.01 jest jej udoskonaloną wersją. Certyfikacja zapewnia użytkownikom komfortowe i zdrowe warunki zamieszkania, wysoką efektywność energetyczną budynku, jednocześnie ograniczając negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. To obecnie drugi najpopularniejszy system certyfikacji na rynku mieszkaniowym w Polsce.
Europejski Zielony Ład zobowiązał państwa członkowskie do redukcji emisji gazów cieplarnianych do poziomu 55 proc. do 2030 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Rynek nieruchomości odgrywa w tym procesie kluczową rolę.
Autor: Marcin Kosieniak, MEP specialist, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt [ fragment raportu]
materiał prasowy