komentarze, opinie, gospodarka

Wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowej

prague-in-the-morning-689894_640

Jak wynika z raportu “CEE Real Estate Investment Compass 2017” opublikowanego przez Colliers International –  sektor nieruchomości w Europie Środkowo–Wschodniej może odnotować wyższą wartość inwestycji niż w rekordowym 2016 r., kiedy to zainwestowano 12,2 mld euro.

W nadchodzących miesiącach źródła kapitału płynącego do Europy Środkowo – Wschodniej pozostaną zróżnicowane, w szczególności należy jednak oczekiwać dużego zainteresowania ze strony graczy azjatyckich oraz pochodzących z rynków środkowo – europejskich.

Raport „CEE Real Estate Investment Compass 2017” wskazuje kluczowe trendy na rynku nieruchomości na sześciu rynkach Europy Środkowo – Wschodniej (Bułgaria, Czechy Węgry, Polska, Słowacja i Rumunia) w ostatnich 5 latach, a także zawiera prognozy na 2017 r.

W pierwszym kwartale 2017 r. inwestycje w sektorze nieruchomości w naszym regionie wyniosły 2,3 mld euro, co oznacza odpowiednio 41% i 45% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2016 i 2015 r. Jak wynika ze wstępnych szacunków, w pierwszych trzech miesiącach roku na rynek czeski przypadło aż 62% wartości inwestycji w regionie. W kolejnych miesiącach roku na Węgrzech oraz w Czechach możemy oczekiwać zwiększonej aktywności w związku z zaangażowaniem inwestorów lokalnych, podczas gdy w Polsce impulsem dla rynku będzie aktywność inwestorów z Tajlandii.

Zwiększonych zysków w porównaniu do roku ubiegłego możemy spodziewać się we wszystkich trzech segmentach rynku nieruchomości komercyjnych (obiekty biurowe, handlowe oraz powierzchnie magazynowe) w Budapeszcie oraz Bukareszcie, podczas gdy w Pradze przede wszystkim w obszarze nieruchomości biurowych i magazynowych. Wstępne prognozy wskazują także na utrzymanie dotychczasowych trendów w Bratysławie (wszystkie segmenty rynku) i Warszawie (magazyny i powierzchnie handlowe), a także w Sofii (biura i magazyny).

“Coraz bardziej dojrzałe rynki regionu Europy Środkowo – Wschodniej mogą stanowić przeciwwagę w przypadku wystąpienia nowych ryzyk w Europie Zachodniej, takich jak Brexit i związane z nim potencjalne zawirowania, które mogą być odczuwalne w kolejnych miesiącach 2017 r. Na tym etapie trudno jeszcze przewidzieć, jaki będzie ostateczny bilans wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, może się jednak okazać, że Brexit przyniesie pewne pozytywne zjawiska dla Europy Środkowo – Wschodniej” – mówi Mark Robinson, starszy analityk na Europę Środkowo – Wschodnią w Colliers.