Rusza budowa siedziby Teatru KTO w Krakowie przy ul. Jana Zamoyskiego 50. Zachowane do dziś pod tym adresem fragmenty XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo posłużą do stworzenia budowli, jakiej pozazdrościć mogłoby każde miasto świata o wielowiekowej tradycji. Obiekt ten w latach 1956-2016 mieścił kinoteatr „Wrzos”. Obecnie za sprawą projektu pracowni MTWW Architekci miasto zyska kolejny teatr na kulturalnej mapie Krakowa i Województwa Małopolskiego.
Tym samym Teatr KTO realizuje projekt pn. „Rewitalizacja dawnego obiektu kinoteatru »Wrzos« na potrzeby Teatru KTO”. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w dwóch osiach: Oś Priorytetowa 6 Dziedzictwo regionalne, Działanie 6.1 Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego; Oś Priorytetowa 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1 Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie.
Zwycięzcą przetargu na generalne wykonawstwo została stołeczna firma Moris Polska. Realizacją kontraktu zajmie się jej oddział południowo-wschodni. Kontrakt opiewa na 13,84 mln złotych. Teatr KTO będzie miał powierzchnię użytkową 842 metrów kw.
Realizację inwestycji komentuje prezes firmy Moris Polska Maurycy Bryła:
„Będziemy pracowali z elementami budynku, który powstał w latach 1887-1889. Niewiele firm generalnych wykonawców – czy to w Polsce, czy na świecie – ma rzadką okazję z jednej strony uratować coś z historycznej materii architektonicznej, z drugiej zaś wdrożyć bardzo ambitny, awangardowy projekt będący obiektem kultury i użyteczności publicznej. Projekt, dodajmy, bardzo oryginalny, który już u zarania miał dobre recenzje środowiska architektów i artystów. Dla każdego generalnego wykonawcy byłoby to nobilitujące i stanowiłoby swoistą perłę w jego dorobku. Myślę, że takie właśnie zjawisko nas spotkało. W toku przetargu na budowę Teatru KTO – poza wieloma innymi czynnikami – doceniono także nasze doświadczenie w rewitalizacji obiektów historycznych, jak również doświadczenie w pracy w reżimach służb konserwatorskich. Tym razem utrzymaną w neobarokowym stylu fasadę połączymy z olbrzymimi przeszkleniami oraz architekturą, technologiami i teatralną funkcjonalnością przyszłości. Budowa Teatru KTO będzie wymagała najwyższej kultury technicznej. Mamy świadomość, że nasza realizacja tego projektu będzie z olbrzymim zainteresowaniem obserwowana przez środowiska medialne, inżynierskie i artystyczne. Z tego też powodu będziemy prowadzili bardzo otwartą politykę informacyjną i co jakiś czas będziemy relacjonowali postępy budowy”.
Łączenie w Teatrze KTO materii historycznej z nowoczesnością relacjonuje dyrektor ds. inwestycji Moris Polska Tomasz Chmiel:
„Projekt budowlany zakłada zrewitalizowanie i przywrócenie historycznego wyglądu elewacji frontowej z XIX wieku. Będzie ona poddana ekspertyzie pod względem wytrzymałości. Odbędą się także badania stratygraficzne, które pozwolą nam dotrzeć do oryginalnych barw tynkarskich. Rewitalizacja ściany frontowej będzie polegała na jej oczyszczeniu z warstw powstałych podczas rozbudowy kinoteatru »Wrzos« w latach 70. ubiegłego wieku. W miejscach występowania spękań i uszkodzeń wymienimy zdegradowane elementy muru na dobrą cegłę z rozbiórki pozostałej części budynku. Następnie ściana będzie otynkowana i pomalowana. Przez cały czas realizacji w toku prac ziemnych i konstrukcyjnych ściana frontowa będzie pod naszą specjalną kontrolą, aby nie dotknęły jej skutki uboczne wykopów i typowych na każdej budowie drgań. W dalszej części budowy będzie ona połączona z resztą konstrukcji przy pomocy belek stalowych spajających wszystkie elementy w całość. Będzie temu towarzyszyła dodatkowa analiza wytrzymałościowa tego fragmentu historycznego. Podsumowując mogę stwierdzić, że będzie to budowa specyficzna z racji swojej funkcji i ciekawych, nowatorskich rozwiązań architektonicznych. Niektóre elementy istniejącego obiektu będą zachowane, jako pomost pomiędzy historią a teraźniejszością. Obiekt powstaje w ścisłej zabudowie dzielnicy Podgórze, co stanowi pewne dodatkowe wyzwanie także pod względem logistyki”.
Teatr KTO stan surowy otwarty osiągnie w I kwartale przyszłego roku. Prace nad elementami wykończeniowymi będą trwały w okresie miesięcy cieplejszych. Zakończenie budowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na 31 grudnia 2020 roku.