W sektorze biurowym rok 2017 należał do miast regionalnych, wśród których prym wiódł Kraków. Tempem wzrostu stolicy Małopolski nie ustępują Łódź i Trójmiasto. Istotnym graczem na regionalnych rynkach jest Wrocław, który charakteryzuje się największym wolumenem powierzchni będącej na różnych etapach realizacji.
Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że katalizatorem rozwoju dla tego sektora pozostają niezmiennie firmy BPO i SSC, dla których dużą wartością są zaplecza akademickie i konkurencyjne koszty pracy.
– Dobrą wiadomością dla inwestorów jest oceniana jako nadal wysoka chłonność rynków regionalnych dla inwestycji biurowych. Od co najmniej kilku kwartałów deweloperzy, także międzynarodowi, dotychczas skupieni na rynku stołecznym, intensywnie poszukują atrakcyjnych możliwości wejścia na rynki regionalne. Siła regionów tkwi w stosunkowo wysokim poziomie wynajęcia nowych budynków jeszcze przed ich dostarczeniem na rynek. Taką formułę preferują duzi gracze z sektora BPO/SSC, dla których biuro jest jednym z kluczowych elementów rozwoju – komentuje Małgorzata Fibakiewicz, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.