Podpisana umowa jest kontynuacją ponad 40-letniego partnerstwa SAS, lidera zaawansowanej analityki, z amerykańską Agencją Żywności i Leków (FDA). Zaplanowany na 5 lat projekt będzie wspierał cyfrową transformację w FDA, w tym inicjatywy z zakresu przetwarzania języka naturalnego, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, z wykorzystaniem platformy SAS® Viya®. Łączna wartość kontraktu to 49,9 mln dolarów.
Współpraca z Centrum Ewaluacji i Badań nad Lekami (CDER), które jest oddziałem FDA, ma na celu zapewnienie, że leki wypuszczane na rynek są bezpieczne, działają skutecznie oraz zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki partnerstwu z SAS CDER przyspieszy inicjatywy z zakresu nowelizacji programów regulacyjnych, a systemy analityczne będą wspierać nadzór nad placówkami zajmującymi się produkcją leków oraz inne działania Centrum.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków jest długoletnim klientem SAS. Wśród jej pracowników jest duża grupa doświadczonych użytkowników aplikacji SAS, która ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całej organizacji. W ramach nowej umowy FDA będzie korzystała z platformy SAS® Viya® działającej w oparciu o chmurę i wykorzystującej sztuczną inteligencję. SAS pomoże ekspertom FDA identyfikować możliwości i zarządzać projektami z zakresu cyfrowej transformacji, które przyniosą wymierne korzyści Centrum Ewaluacji i Badań nad Lekami i innym oddziałom agencji.
Możemy powiedzieć, że to nowa era w zakresie regulacji rynku leków. Wykorzystanie potencjału najbardziej zaawansowanych technologii SAS sprawi, że Amerykańska Agencja Żywności i Leków będzie mogła szybko, efektywnie i bezpiecznie udostępniać leki, które niejednokrotnie ratują życie – powiedział Jim Goodnight, CEO SAS.
Porozumienie o współpracy to efekt wielu, wspólnych, udanych projektów FDA, SAS oraz Departamentu Zdrowia i Pomocy Społecznej Stanów Zjednoczonych (HHS). HHS wykorzystuje oprogramowanie SAS w kilku innych agencjach, w tym w Centrach Kontroli i Prewencji Chorób, Krajowych Instytutach Zdrowia czy Centrach Usług Medicare i Medicaid. Narzędzia SAS są wykorzystywane w wielu aplikacjach m.in. do: nadzoru epidemiologicznego, zapewniania bezpieczeństwa leków i produktów spożywczych, walki z substancjami opioidowymi, zwalczania nadużyć w obszarze Medicare, a także w ramach innych inicjatyw z zakresu usprawniania procesów zarządczych i decyzyjnych w organizacjach podległych Departamentowi Zdrowia.
Źródło: SAS Institute.