Najemcy nadal chętnie wybierają stołeczny Służewiec jako siedzibę dla swoich biur, intensywnie rozwija się tam również sektor mieszkaniowy. To wszystko będzie sprzyjać postrzeganiu tej dzielnicy jako atrakcyjnego miejsca do życia.
Warszawski Służewiec to jeden z najważniejszych hubów biurowych w stolicy i Polsce. Świadczą o tym liczby – od 2013 roku wynajęto tam ponad 1 mln mkw. biur, a w samym pierwszym kwartale prawie 35 000 mkw., co było najwyższym wynikiem spośród wszystkich stołecznych dzielnic biurowych. W ostatnich latach największe umowy w tej części stolicy podpisały globalne marki takie jak AstraZeneca, Ringier Axel Springer Polska, Nestle, Nokia czy Schneider. Jeśli wysokiej aktywności najemców będą towarzyszyć działania mające na celu kreowanie większej liczby zielonych skwerów i projektów miastotwórczych oraz dalsze usprawnienia infrastrukturalne, Służewiec nadal będzie zyskiwał w oczach inwestorów i mieszkańców.
Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań i Doradztwa, JLL
Warto jednak podkreślić, że dostępność niezabudowanych gruntów w stolicy jest coraz mniejsza, co w przyszłości będzie generować konieczność zmiany funkcji wielu nieruchomości, również tych, które zostały już zrealizowane na Służewcu. W cenie będą zwłaszcza wielofunkcyjne kompleksy z budynkami biurowymi, mieszkalnymi i szeroką ofertą gastronomiczno-handlową, które stworzą atrakcyjne miejsce do życia. Doskonałym przykładem stołecznej dzielnicy, która pełni funkcję samowystarczalnego osiedla jest Miasteczko Wilanów. Służewiec ma jednak tę przewagę, że zadomowiło się tam wiele międzynarodowych pracodawców. Jego mieszkańcy mogą więc tutaj zarówno mieszkać, jak i pracować.
Daniel Puchalski, Dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych, JLL
Niewątpliwie w tym momencie potencjał tej części stolicy nie jest wystarczająco dobrze wykorzystany. Jeśli jednak za działaniami deweloperów i inwestorów pójdą również konkretne strategie celujące w dalsze usprawnianie transportu publicznego oraz infrastruktury parkingowej, Służewiec zyska dodatkowe możliwości rozwoju.
Daniel Puchalski, Dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych, JLL
Autorami raportu są eksperci z JLL.