Wielu seniorów boryka się z trudnościami finansowymi. Większość stara się znaleźć nowe sposoby na pozyskanie dodatkowego źródła dochodu. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak proste, zwłaszcza, że niewiele starszych osób jest w stanie podjąć pracę zarobkową – czy to ze względu na zaawansowany wiek, brak umiejętności, czy też schorzenia.
Seniorzy posiadają jednak coś, co może zapewnić im godny byt – swoje mieszkania. Bardzo często osoby takie zamieszkują w dużych lokalach mieszkalnych – od 2- do nawet 4-pokojowych. Przestrzeń taka zazwyczaj nie jest im zbytnio potrzebna. Wiąże się z koniecznością sprzątania stale dużych powierzchni, dokonywania napraw i drobnych remontów. Na te rzeczy seniorzy często nie mają już siły. Dlatego część z nich z wielką chęcią zamieniłaby swoje mieszkanie na mniejsze.
Jest to bardzo korzystne rozwiązanie zarówno dla samych osób starszych, jak i przyszłych nabywców. Osoby młode, które nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie dużego kredytu, widzą tu gotowe rozwiązanie.
Młode osoby, które rozpoczynają poszukiwania większych lokali mieszkalnych, często zamieszkują w kawalerkach lub małych mieszkaniach 2-pokojowych. W zamianie mieszkania widzą dla siebie szansę na zmianę metrażu przy równoczesnym ponoszeniu niewielkich kosztów finansowych. Jak wygląda taka zamiana? Najczęściej seniorzy zamieniają się z osobami młodszymi mieszkaniami, przy czym Ci drudzy muszą dodatkowo dopłacić różnicę w cenie za większe mieszkanie. Wartość ta ustalana jest indywidualnie między kupującym a sprzedającym.
Osobom starszym rozwiązanie takie przynosi szereg korzyści. Nie dość, że zmniejszają metraż swojego mieszkania, a więc i obowiązki związane z jego utrzymaniem ulegają zmniejszeniu, to jeszcze zyskują dodatkowe środki finansowe, które mogą rozłożyć sobie na miesiące jako przyzwoite dodatki do emerytury.
Jakich kosztów można się wiec spodziewać chcąc skorzystać z takiej zamiany?
Przykładowa kawalerka w Warszawie o powierzchni 30 metrów kwadratowych kosztuje 230 000 złotych. Chodzi tu o mieszkanie zlokalizowane w dzielnicy Wola. Mamy tu na myśli mieszkania w blokach, w średnim standardzie. Jeśli senior dysponuje mieszkaniem 2-pokojowym o powierzchni 44 metrów kwadratowych, to może je sprzedać za około 332 000 złotych. To da seniorowi zysk około 100 000 złotych.
W tej samej dzielnicy, przeciętne mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni 70 metrów kwadratowych kosztuje 440 000 złotych. Senior może więc zyskać na takiej zamianie niemal połowę wartości mieszkania, czyli około 210 000 złotych. Kwota ta jest oczywiście zależna od indywidualnych ustaleń między stronami.
Zdarza się również, że osoby starsze zamieszkują na naprawdę dużych powierzchniach. Jakiego dodatku do emerytury może spodziewać się senior, który dysponuje 4-pokojowym mieszkaniem w dzielnicy Wola w Warszawie, o powierzchni 77 metrów kwadratowych? Mieszkanie takie można sprzedać średnio za kwotę 560 000 – 570 000 złotych. Jeśli więc senior będzie gotów poświęcić ten metraż na rzecz 30 metrowej kawalerki, to może zarobić nawet około 340 000 złotych.
Rzecz jasna powyższe przykłady prezentują zarobek seniorów, a przy tym wydatek osób zamieniających się na większy metraż, z dość skrajnego przypadku. O ile seniorzy zamieszkujący 2-3 pokoje bez większego problemu mogliby przenieść się do kawalerki, o tyle osoby przyzwyczajone do dużych przestrzeni pewnie będą skłonne zamienić się na mniejsze, ale nie aż tak małe mieszkanie.
Wszystko zależy więc od standardu mieszkania, jego lokalizacji, powierzchni, liczby pokoi a także piętra, na którym jest zlokalizowane. Zwłaszcza dla seniorów ma to spore znaczenie.
Niemniej jednak zamiana taka może przynieść korzyści obu stronom. Seniorzy zyskają dodatkowy zastrzyk gotówki, który pozwoli im na dostatnie życie, natomiast osoby młode będą mogły nabyć większe mieszkanie małym kosztem.
Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN