rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Zanim kupisz nieruchomość, sprawdź jej stan techniczny

tierra-mallorca-NpTbVOkkom8-unsplash
Zanim kupisz nieruchomość, sprawdź jej stan techniczny. Dzięki ostrożności można uchronić się przed przykrymi niespodziankami, jakie mogą na Ciebie czekać po tym, jak staniesz się właścicielem nieruchomości. Zanim więc złożysz podpis na umowie, zweryfikuj wszystkie najbardziej istotne kwestie. Pomocne w tym przypadku jest wsparcie doradcy ds. nieruchomości, który zajmie się sprawdzeniem wszystkiego wnikliwie i profesjonalnie.

Spis treści:
Rynek mieszkań i domów w Polsce w ciągłym rozkwicie
Opinia dewelopera warta do sprawdzenia
Harmonogram inwestycji deweloperskich pod lupą
Używane nieruchomości lubią płatać figle
Stan prawny nieruchomości również należy zweryfikować
Infrastruktura otoczenia też jest bardzo ważna
Pośrednik w obrocie nieruchomościami dobrym doradcą
Właściwa weryfikacja nieruchomości pozwoli spać spokojnie

Rynek mieszkań i domów w Polsce w ciągłym rozkwicie

Na polskim rynku nieruchomości w segmencie mieszkaniowym stale przybywa nowych inwestycji. Mowa tutaj zarówno o mieszkaniach, jak i domach. Większość nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego zakłada, że nowe mieszkania i domy są po prostu perfekcyjne. Tymczasem nawet one mogą nie być wolne od wad.

Opinia dewelopera warta do sprawdzenia

Przed zakupem mieszkania lub domu z rynku pierwotnego warto pokusić się o sprawdzenie opinii na temat dewelopera, który stoi za daną inwestycją. Niekiedy już po kilku minutach poszukiwań można się natknąć na opinie, że w innych inwestycjach deweloper oddał do użytku mieszkania ukrytymi wadami technicznymi. Można naprawić na informacje na temat tego, czy deweloper buduje z należytą starannością, ponieważ stale można słyszeć o nowych mieszkaniach z krzywymi ścianami, sufitami i podłogami. Poza samym wnętrzem mieszkania albo domu, warto poszukać informacji na temat tego, w jaki sposób deweloper zagospodarowuje tereny przyległe. Jest to tym bardziej istotne, jeśli planujemy kupić tzw. „dziurę w ziemi”, czyli mieszkanie lub dom w ramach inwestycji, której realizacja dopiero się rozpocznie, lub jest na tak wczesnym etapie, że ciężko jeszcze mówić o tym, jak będzie wyglądało po ukończeniu. Zdarza się, że deweloperzy rozpisują się na swoich stronach internetowych o tym, jak wspaniale zagospodarują tereny zielone i rekreacyjne wokół budynków. Poświadczają temu malownicze wizualizacje, które pozwalają wyobraźni przenieść przyszłego mieszkańca do ukończonej już inwestycji. Tymczasem – jak pokazuje niejedna oddana do użytku inwestycja mieszkaniowa – wizualizacje dalekie są od ostatecznej formy.

Harmonogram inwestycji deweloperskich pod lupą

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest harmonogram postępu prac deweloperskich. Deweloperzy często prowadzą internetowe dzienniki postępu prac wraz z galeriami zdjęć. Dzięki ich kontroli przyszły właściciel mieszkania lub domu w ramach danej inwestycji może zweryfikować, czy deweloper nie ma czasem opóźnień w realizacji harmonogramu prac budowlanych. Jak wiadomo, każdy, kto złoży podpis na umowie zakupu nieruchomości, chce dostać do niej klucze możliwie najprędzej. Widno opóźnienia realizacji prac budowlanych może skutecznie zniechęcić niejednego potencjalnego nabywcę.

Używane nieruchomości lubią płatać figle

Decydują się na zakup nieruchomości, na przykład mieszkania albo domu z rynku wtórnego, zweryfikuj uprzednio jego stan techniczny oraz prawny. Sprawdź stan stolarki okiennej i drzwiowej, stan instalacji elektrycznej, gazowej i wodne, stan ścian oraz podłóg. Przysłowiowe „rzucenie okiem” tutaj nie wystarczy. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko jest w należytym porządku i odpowiednim do oczekiwanego stanie technicznym, przejdź się spokojnie po nieruchomości i powoli sprawdź wszystko, punkt po punkcie.
W przypadku używanych nieruchomości jest to o tyle ważne, że istnieje większe – niż w przypadku nowych inwestycji deweloperskich – ryzyko, że na przykład stolarka okienna będzie wymagała wymiany, lub konieczna jest naprawa podłóg lub instalacji. Tego rodzaju naprawy często wiążą się z dodatkowymi, wysokimi wydatkami. Należy również mieć na uwadze czas, jaki będzie potrzebny na doprowadzenie mieszkania lub domu do użytku.

Stan prawny nieruchomości również należy zweryfikować

Kolejną rzeczą, jaką należy zweryfikować przed zakupem nieruchomości, jest zweryfikowanie jej stanu prawnego. Dotyczy to zarówno domów i mieszkań z rynku pierwotnego, jak również nieruchomości z rynku wtórnego. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do urzędu i wgląd w KW, czyli księgę wieczystą interesującej nas nieruchomości. Zawiera one wszelkie ważne informacje, w tym informację o tym, czy na nieruchomości ciąży hipoteka, oraz czy przypadkiem nie posiada ona współwłaściciela, o którym wcześniej podczas rozmów nie wspomniano.

Infrastruktura otoczenia też jest bardzo ważna

Poddając weryfikacji nieruchomość, planujesz ograniczyć się do obrębu działki? To błąd. Sam dom lub mieszkanie należy oczywiście gruntownie przejrzeć, jednak warto poświęcić kilka dodatkowych minut na sprawdzenie okolicy. Spokojny spacer bocznymi uliczkami pozwoli sprawdzić, jaka jest odległość od nieruchomości do sklepu, apteki, szkoły, przystanków komunikacji miejskiej itp. Przyszły właściciel nieruchomości będzie również mógł sprawdzić, czy w okolicy znajdują się tereny zielone i rekreacyjne, jak parki, łąki kwietne, czy ścieżki rowerowe. Dodatkowo można sprawdzić, czy w okolicy nie ma problemu z wystarczającą ilością miejsc parkingowych. Nawet, jeśli do nabywanej nieruchomości przynależy parking, to warto sprawdzić, czy w przypadku odwiedzin rodziny lub znajomych, w okolicy znajdują się wolne strefy do parkowania.
Przed zakupem nieruchomości należy również zweryfikować, czy trasa z domu do pracy będzie łatwa i szybka. Nie da się ukryć, że nabycie mieszkania lub domu w lokalizacji, która jest niekorzystnie położona w stosunku do miejsca pracy, jest najlepszym wyborem. Oczywiście pracę można zmienić, jednak jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, to rozsądny będzie wybór nieruchomości, która sprawi, że dojazdy i powroty z pracy nie zamienią się w koszmar w postaci konieczności kilku przesiadek, czy dużych korków samochodowych ciągnących się kilometrami.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami dobrym doradcą

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby weryfikować stan techniczny i prawny nieruchomości, lub zwyczajnie nie chcesz tego robić samodzielnie, skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości. Jest to osoba, która posiada należną wiedzę oraz doświadczenie. Co więcej, nie tylko sprawdzi dla Ciebie stan nieruchomości, ale będzie starała się wynegocjować jak najbardziej korzystne warunki umowy, w tym cenę transakcyjną. Należy mieć bowiem na uwadze, że ceny podane przy ogłoszeniach w internecie są niejednokrotnie cenami ofertowymi i można je negocjować.

Właściwa weryfikacja nieruchomości pozwoli spać spokojnie

Należyte zweryfikowanie stanu technicznego oraz prawnego nieruchomości nie należy do atrakcyjnych zadań. Wiele osób nie chce poświęcać tej kwestii uwagi. Jedni nie mają czasu, inni nie wiedzą dokładnie, co powinni weryfikować. Niemniej tylko właściwe przyjrzenie się nieruchomości pozwoli jej przyszłemu właścicielowi na spokój ducha. W przeciwnym wypadku może się okazać, że stan techniczny albo prawny mieszkania albo domu odbiega od tego, którego przez nabyciem spodziewał się nowy właściciel nieruchomości. Jeśli potencjalny nabywca nieruchomości nie chce sam prowadzić procesu weryfikacji, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości.

Redakcja
Komercja24.pl