Rynek nieruchomości postrzegany jako dość tradycyjny i niepoddający się szybkim zmianom. W dobie pandemii ma okazję do znacznego przyspieszenia w obszarze transformacji cyfrowej. Przykładem mogą być biura i centra handlowe, w których zarządcy testują nowe rozwiązania i technologie skoncentrowane przede wszystkim na zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników tych przestrzeni. Ta właśnie przesłanka będzie coraz bardziej wyraźna w nowej rzeczywistości na rynku nieruchomości komercyjnych, na którym zyskują na znaczeniu edge computing czy sztuczna inteligencja.
Technologie na krawędzi
Fakt, że w przypadku edge computing przetwarzanie danych odbywa się lokalnie, a nie w chmurze, może mieć znaczenie dla doświadczenia użytkownika danej nieruchomości. Dodatkowo edge computing ogranicza ilość generowanych i przesyłanych w sieciach danych, co pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa informacji. A stanie się to tym bardziej kluczowe, jak będzie rosła liczba aplikacji odpowiedzialnych za poszczególne funkcje np. nieruchomości biurowych czy handlowo-usługowych.
Bartosz Grabowski, R&D Director w Nanovo
Różnorodność systemów
Wystarczy powiedzieć?
Dziś technologia ta nie jest jeszcze skalowalna do biznesu, ponieważ nie ma jeszcze pewności co do dokładności rozpoznawania przez IoT konkretnego użytkownika, a w przypadku nieruchomości mówimy o setkach osób. Natomiast jest to tylko kwestia czasu. Z pewnością jednak pandemia przyspieszyła prace nad tego typu rozwiązaniami, tak aby dokładność ta była bliska 100%. Wtedy praca z danymi wrażliwymi, a tych na rynku nieruchomości nie brakuje, będzie już możliwa.
Virginie de Baere, Dyrektor Zarządzająca, MVGM w Polsce
Sztuczna inteligencja i prywatność danych
Gromadzenie danych dotyczących użytkowników budynków musi iść w parze z doskonałą znajomością lokalnych wymagań związanych z bezpieczeństwem informacji oraz potrzeb konkretnych klientów. Tym bardziej że liczba rozwiązań PropTech dedykowanych biurowcom, centrom handlowym, czy magazynom będzie rosła lawinowo. Nie możemy więc zapominać, że mają one przede wszystkim służyć użytkownikom nieruchomości, zapewniając ich większe bezpieczeństwo, na każdym możliwym poziomie.
Virginie de Baere, Dyrektor Zarządzająca, MVGM w Polsce
Rozwiązania z zakresu IoT i AI, oprócz digitalizacji wielu procesów, wielokrotnie reglamentują obieg papieru. Skupiając się na narzędziach biznesowych wspierających organizacje i przeniesieniu doświadczeń związanych z tradycyjnym przeprowadzaniem procedur epidemiologicznych do cyfrowego wymiaru, opracowaliśmy Nanovo Check Point. Technologia łączy elastyczny silnik ankiet, moduł podpisu elektronicznego, a także multimediów, dzięki czemu możliwa jest nie tylko automatyzacja procesu składania oświadczeń, ale również cyfrowa i kontekstowa komunikacja informacyjna. Przy okazji wszystkie dane zapisywane są na serwerze lub skierowanie do wybranej chmury.
Bartosz Grabowski, R&D Director w Nanovo
Dostępne technologie wykorzystujące AI już dziś usprawniają funkcjonowanie budynków biurowych w zmienionej rzeczywistości. Na przykład od własnego biura rozpoczęliśmy wprowadzenie przy wejściu narzędzia w postaci niewielkiego tabletu, który weryfikuje poziom temperatury wchodzącej osoby oraz to, czy ma ona założoną maskę. System połączony jest z kontrolą dostępu. Analizując powierzchnie naszych klientów, widzimy, że w wielu przypadkach to rozwiązanie będzie bardzo przydatne.
Rajmund Węgrzynek, Dyrektor Zarządzający w Tétris