Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczyna budowę Zielonego Centrum, które pojawi się na dziedzińcu funkcjonującego od 2017 roku Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie. Projekt stanowi nowatorskie przedsięwzięcie, które zakłada m.in. powstanie zielonej przestrzeni wspomagającej terapię dzieci krzywdzonych i wykorzystywanych seksualnie, przy zastosowaniu rozwiązań przyjaznych środowisku. Jest to wspólny projekt Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Architektów Bez Granic (OW SARP) i pracowni Tremend, który powstał po konsultacjach z dziećmi. Fundacja szuka partnerów, którzy dofinansują część inwestycji.
Spis treści:
Wielkie możliwości Zielonego Centrum w Warszawie
Fundacja szuka Partnerów
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 30 lat pomaga dzieciom, które zostały skrzywdzone oraz prowadzi liczne działania profilaktyczne, aby chronić dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Swoją misję realizuje m.in. prowadząc Centra Pomocy Dzieciom – specjalistyczne placówki, wzorowane na nowoczesnych ośrodkach działających na świecie i funkcjonujące w oparciu o najskuteczniejszy interdyscyplinarny model pomocy dzieciom krzywdzonym Barnahus. Model ten charakteryzuje się tym, że pod jednym dachem dzieci otrzymują kompleksową i bezpłatną pomoc: psychologiczną, prawną oraz medyczną. Placówki obecnie funkcjonują w pięciu miastach. Trzy z nich FDDS prowadzi samodzielnie: w Warszawie, Starogardzie Gdańskim i Gdańsku. Kolejne dwie: w Głogowie i Białymstoku, prowadzone są przez organizacje partnerskie. Sieć Centrów Pomocy Dzieciom rozrasta się – wkrótce CPD powstaną w Lublinie oraz Olsztynie.
Zależy nam, aby pomoc była łatwo dostępna dla wszystkich dzieci, które tego potrzebują. Dlatego naszym celem jest, aby w każdym województwie działała przynajmniej jedna tego typu specjalistyczna placówka, w której dzieci z doświadczeniami krzywdzenia i wykorzystywania seksualnego otrzymają profesjonalną i bezpłatną pomoc – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Tworząc sieć Centrów Pomocy Dzieciom, chcemy też wytyczać nowoczesne standardy takich placówek, z uwzględnieniem aspektu ekologii, dbałości o środowisko i racjonalnego gospodarowania zasobami. Czujemy się odpowiedzialni za środowisko, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby projekt naszego Zielonego Centrum dbał o dobro przyszłych pokoleń – dodaje dr Sajkowska.
Wielkie możliwości Zielonego Centrum w Warszawie
Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie prócz obecnej profesjonalizacji w zakresie wsparcia dzieci krzywdzonych, już wkrótce będzie również modelową placówką z innowacyjnymi rozwiązaniami z obszaru ekologii i adaptacji budynków do zmieniającego się klimatu. Dbałość o środowisko naturalne to bezwzględnie wizytówka tej realizacji.
W ramach projektu przygotowanego przez Architektów Bez Granic i pracownię Tremend na dachu Centrum zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne, które pozwolą na pozyskiwanie energii odnawialnej. Na terenie powstanie podziemny zbiornik wody deszczowej na potrzeby podlewania zieleni, a nowopowstała, wolnostojąca sala terapeutyczna połączona ze szklarnią zaopatrzona będzie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Fundacja szacuje, że dzięki oszczędnościom generowanym przez ekologiczne rozwiązania może zaoszczędzić minimum 70 000 złotych rocznie.
Odpowiedzialność za stan środowiska to jedna z podstawowych wartości, którymi należy się kierować podczas projektowania. Pracując nad koncepcją Zielonego Centrum zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wielu elementów eco friendly. Mam nadzieję, że metamorfoza obiektu będzie dobrym przykładem tego, że nawet obiekt z lat 80-tych ubiegłego wieku może być dobrą bazą do stworzenia nowoczesnej i zasilanej zieloną energią przestrzeni. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej inicjatywie, bo bliskie jest mi hasło: pomagając innym, pomagasz sobie – mówi architektka Magdalena Federowicz-Boule, odpowiedzialna za projekt Zielonego Centrum, prezeska zarządu Tremend.
Na tyłach Centrum Pomocy Dzieciom powstanie ogród o powierzchni blisko 1500 m2, przeznaczony do zabawy, edukacji i terapii. Obecne w nim będą: strefy sensoryczne, oddziałujące na zmysły i wykorzystujące zmienne podłoże, a także domek na drzewie, hamaki, siedziska oraz niewielki amfiteatr. W ogrodzie pojawi się także mała architektura: domki dla owadów i ptaków. Do budowy i aranżacji ogrodu wykorzystane zostaną materiały pozyskane z recyklingu: drewno, stal oraz ceramika. W projekcie znalazły się też materiały naturalne, takie jak trawy pampasowe, drewno i kamień.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę liczy, że kontakt dzieci z naturą, w przyjaznej, zielonej przestrzeni będzie wspierał ich terapię i przyczyni się do poprawy ich zdrowia.
Projekt Zielone Centrum został wykonany w ramach akcji charytatywnej „Praca człowieka dla człowieka”. Inspiracją były warsztaty z dziećmi, które wskazały kierunki rozwoju projektu dla Architektów bez granic Koła OW SARP oraz architektów i inżynierów.
Fundacja szuka Partnerów
Budowa Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom to duża, wymagająca i kosztowna inwestycja. Pod wieloma względami jest to projekt nowatorski na skalę całego kraju. Na jego realizację do tej pory udało nam się zebrać 1 mln 100 tys. złotych. Brakuje 900 tys. złotych, aby został osiągnięty pełen zakres funkcjonalny przedsięwzięcia, a zaplanowane rozwiązania w całości zrealizowane. Szukamy partnerów i sponsorów, dla których idea Zielonego Centrum będzie wartością, i którzy finansowo zechcą wesprzeć nasz projekt – mówi dr Monika Sajkowska. Jesienią tego roku planujemy oficjalne otwarcie. Mamy nadzieję, że sytuacja w związku z epidemią koronawirusa na tyle ulegnie poprawie, że będziemy mogli spotkać się i osobiście podziękować wszystkim zaangażowanym w budowę Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom – dodaje dr Sajkowska.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w dniu 10 maja o godz. 12:00 organizuje webinar dla potencjalnych partnerów budowy Zielonego Centrum. W trakcie wydarzenia przedstawione zostaną informacje dotyczące idei, funkcjonalności i planowanych rozwiązań przyjaznych środowisku. Podczas webinaru prezentacje przedstawią: dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Magdalena Federowicz-Boule, główna architekta odpowiedzialna za projekt Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie. Udział w webinarze jest bezpłatny i możliwy po wcześniejszej rejestracji.
Partnerami budowy Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie są: The VELUX Foundation, IKEA Retail (w ramach wspólnego projektu „Razem w Trosce o Dom”), Linklaters Warsaw , Shom, Ceresit, Eiffage, Budimex, Geberit, Tikurilla, BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, Huawei, Eurolight, Muraspec oraz Newmor.
Zaangażowani w projekt: Pracownie: Tremend i Architekci bez Granic; Zarządzanie projektem i cost management, instalacje sanitarne: Tremend; Konstrukcja: MP11; Geodezja: IBG Geodezja; Elektryka: Groen; Akustyka: Falcon Acoustic.
mat.pras.