Rosną koszty związane ze zmianami klimatu i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Tylko w latach 2021-2023 w Unii Europejskiej wyniosły one ponad 163 mld euro – wskazuje raport CBRE „Climat Change: Implications for Offices”. Jak wskazuje Europejska Agencja Środowiska, ten okres przyniósł jedne z najwyższych strat w historii.
W coraz większym stopniu doświadcza ich także sektor nieruchomości komercyjnych. W jego przypadku kryzys klimatyczny wywiera wpływ na przepływy pieniężne, stopy kapitalizacji i finansowanie. Problemem jest również niski poziom odpowiednich ubezpieczeń.
– Właściciele nieruchomości komercyjnych i inwestorzy coraz częściej zderzają się z podwyższonymi kosztami za ryzyko w przypadku obszarów podatnych na zdarzenia związane ze zmianą klimatu, niezależnie od indywidualnego narażenia nieruchomości. Ten trend może również dotyczyć regionów wykazujących podobne profile ryzyka klimatycznego, nawet w przypadku braku wcześniejszych tego typu zjawisk – mówi Joanna Mroczek, Head of Strategic Consulting & ESG w CBRE.
Jeśli chodzi o przepływy pieniężne, ekonomiczne efekty zmian klimatu mogą dotyczyć niższych poziomów czynszów, wyższych wskaźników pustostanów czy dłuższego poszukiwania odpowiednich najemców w obszarach zagrożonych zjawiskami pogodowymi. Dodatkowo wiążą się z wyższymi kwotami za ubezpieczenie nieruchomości oraz wydatkami na zarządzanie nieruchomością czy konieczne remonty. W efekcie zwroty z inwestycji, a więc stopy kapitalizacji, mogą być niższe. Koszty pozyskiwania finansowania i jego dostępność są bezpośrednio powiązane z oczekiwanymi zwrotami z inwestycji i płynnością finansową nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku obiektów zagrożonych zjawiskami pogodowymi finansowanie może być zarówno droższe, jak i trudniej dostępne.
[fragment artykułu]
Źródło: CBRE
materiał prasowy