Galeria Przymorze w Gdańsku zamknęła 2024 rok z imponującym bilansem

Galeria Przymorze_proporcje 169

Galeria Przymorze w Gdańsku zamknęła 2024 rok z imponującym bilansem działań prozdrowotnych, ekologicznych i kulturalnych. Wychodząc poza ramy tradycyjnych centrów handlowych, galeria udowodniła, że może być nie tylko destynacją zakupową, ale również miejscem, które realnie wpływa na życie mieszkańców dzielnicy Przymorze oraz całego Gdańska. Dzięki inicjatywom z obszaru CSR i ESG, setki mieszkańców mogły wziąć udział w wydarzeniach promujących zdrowie, ekologię, kulturę i aktywność fizyczną.

Właścicielem Galerii Przymorze jest ImmoGdańsk sp z o.o. Zarządcą obiektu jest firma Apsys Polska.

Galeria Przymorze postawiła zdrowie na pierwszym miejscu, organizując w ciągu roku wiele akcji profilaktycznych W maju, w ramach kampanii „Biustowniczki” organizowanej przez Fundację Kapitan Światełko, przebadano ponad 360 kobiet w wieku 18-35 lat, ucząc je również technik samobadania piersi. Lipiec przyniósł kolejną ważną inicjatywę – badania mammograficzne realizowane w ramach programu Profilaktyka Raka Piersi, z których skorzystało blisko 50 kobiet w wieku 45-74 lat. Z kolei październik stał się miesiącem męskiej profilaktyki zdrowia. W ramach kampanii „Mosznowładcy” przebadano ponad 480 mężczyzn pod kątem nowotworów jąder i prostaty, a akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem dzięki swojemu edukacyjnemu charakterowi oraz patronatowi medialnemu Radia Gdańsk.

Chcemy być miejscem, które dba o swoich klientów w sposób kompleksowy. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego organizacja takich wydarzeń jak badania profilaktyczne to nasz obowiązek i jednocześnie ogromna satysfakcja. Wczesna diagnostyka może uratować życie – to jest fakt – podkreśla Agnieszka Wojtaszczyk, dyrektor Galerii Przymorze.

Źródło: APSYS
materiał prasowy

Nieruchomość komercyjna Ocean Office Park w Krakowie z Alior Bankiem wśród najemców

Cavatina(OceanOffice)_4

Nieruchomość komercyjna Ocean Office Park w Krakowie z Alior Bankiem wśród najemców.

Krakowskie zespoły Alior Banku zadomowią się w należącym do Cavatina Holding kompleksie mixed-use Ocean Office Park. Nowe biuro firmy powstanie na ok. 6650 mkw. powierzchni brutto na pierwszym i drugim piętrze budynku B. Była to druga największa w minionym roku umowa relokacji na rynku biurowym w Krakowie. Dzięki tej transakcji poziom najmu w obiekcie oddanym do użytku w ubiegłym roku sięga już 97%.

„Poszukiwaliśmy w Krakowie przestrzeni biurowej, która będzie dostosowana do naszych potrzeb biorąc pod uwagę potrzebę konsolidacji 3 obecnych naszych lokalizacji oraz tryb pracy, jaki obowiązuje w naszej organizacji, a z drugiej strony – zapewni naszym pracownikom poczucie komfortu na wielu płaszczyznach. Ocean Office Park wypełnił wszystkie oczekiwania i kryteria jakie mieliśmy przyjęte w przeprowadzonym procesie. Oferuje bowiem doskonałą lokalizację oraz szereg udogodnień w kontekście funkcjonalnym”. – mówi Michał Polanowski Dyrektor Departamentu Logistyki w Alior Banku.

W 2023 roku Ocean Office Park B otrzymał certyfikację środowiskową BREEAM na poziomie Excellent. Budynek dostał maksymalną notę w kategorii zarządzania zużyciem wody, a także bardzo wysokie oceny dot. energii oraz użytych materiałów.

„Cieszę się, że atuty Ocean Office Park B doceniła kolejna firma o tak uznanej renomie. Cały kompleks Ocean został zrealizowany z myślą o zapewnieniu najwyższego poziomu komfortu jego użytkownikom. Zaprojektowaliśmy tam liczne tereny zielone, oferujące możliwość relaksu i chwilę odpoczynku od codziennej pracy, a także wyposażyliśmy obiekt w nowoczesne technologie BMS usprawniające korzystanie z naszego biurowca. Jestem przekonana, że Alior Bank znajdzie w Ocean idealną przestrzeń do dalszego rozwoju”. – mówi Natalia Jaglińska, Leasing Director, Cavatina Holding S.A.

Nieruchomość komercyjna Ocean Office Park B znajduje się w centrum Krakowa, w dzielnicy Zabłocie przy ulicy Klimeckiego. Za fit-out powierzchni odpowiada Cavatina Holding.

„Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie to ponad 1,8 mln mkw., z czego na koniec III kw. niemal 350 000 mkw. było niewynajęte, co zapewnia firmom poszukującym nowej przestrzeni sporo opcji wyboru. W najbliższym czasie można jednak spodziewać się presji na czynsze zwłaszcza w obrębie centralnych lokalizacji, ze względu na ograniczoną liczbę nowych powierzchni oddawanych do użytku i rosnący na nie popyt, co sprawia, że konieczne jest szybkie działanie w celu zapewnienia korzystnych warunków najmu. Dla naszego klienta wybór Office Park był bardzo istotny za względu na lokalizację oraz bardzo dobre warunki dla pracowników firmy”. – powiedział Maciej Dubiel, Associate Director, CBRE.

materiał prasowy

Panattoni wzmacnia struktury – Maciej Zawada obejmuje stanowisko Head of Business Development Panattoni BTS

Maciej Zawada Panattoni BTS_1
Panattoni wzmacnia struktury – Maciej Zawada obejmuje stanowisko Head of Business Development Panattoni BTS.

Decyzja jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój działalności firmy w realizacjach build-to-suit (BTS), odgrywających kluczową rolę w polskim i europejskim sektorze przemysłowym.
W nowej roli Maciej Zawada będzie odpowiedzialny za strategię rozwoju oraz realizację projektów BTS, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. W formule BTS Panattoni dostarczyło już w Polsce ponad 4 mln m kw., w tym wiele zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych. Wzrostowi tego segmentu sprzyjają procesy nearshoringu czy friendshoringu, których Polska i Europa Centralna są beneficjentami.

– „Panattoni stale podnosi poprzeczkę w realizacji projektów BTS, odpowiadając na zmieniające się potrzeby klientów i rynku. Przenoszenie produkcji bliżej klientów końcowych to ogromna szansa dla Polski i całego regionu jako strategicznej lokalizacji. Cieszę się, że będę mógł kreować kierunki rozwoju tego kluczowego obszaru w działalności firmy” – komentuje Maciej Zawada, Head of Business Development Panattoni BTS.

Źródło: Panattoni / materiał prasowy

Eiffage Polska Budownictwo z kontraktem na nową nieruchomość mixed-use w Krakowie

Soneta w Krakowie_Eiffage Polska Budownictwo
Eiffage Polska Budownictwo z kontraktem na nową nieruchomość mixed-use w Krakowie.

Nieruchomość komercyjną o nazwie „Soneta” powstanie w dzielnicy Podgórze, w okolicach ulic Kapelanka, Brożka i Grota Roweckiego. Będzie liczyć 9 kondygnacji nadziemnych oraz 2 podziemne, w których znajdzie się garaż z prawie 130 miejscami parkingowymi. Obok budynku powstanie ponad 30 kolejnych. Nowa inwestycja o łącznej powierzchni 8 670 mkw. stanie się przestrzenią, w której znajdą się biura oraz lokale usługowe.

Wyróżnikiem biurowca będzie geometryczna, modularna bryła o strukturze składającej się z kilku poziomów przesuniętych względem siebie. Nada mu to dynamiczny, nieregularny wygląd. Na górnych kondygnacjach znajdą się tarasy z zielenią, zapewniające nie tylko bioróżnorodność, ale również komfort przyszłych pracowników. Przeszklone fasady zagwarantują dużą ilość naturalnego światła we wnętrzach i atrakcyjny panoramiczny widok.

 

Budowa nieruchomości inwestycyjnej rozpoczęła się 7 stycznia br. i zakończy w lipcu 2026 r. Autorem projektu budynku jest pracownia Kałuża Architekci, a inwestorem firma Soneta.

Kraków zyska elegancką i architektonicznie wyróżniającą się inwestycję, łączącą biura i usługi, która naturalnie uzupełni tę część dzielnicy. Jako Eiffage Polska Budownictwo chcemy działać odpowiedzialnie, zgodnie z najnowszymi standardami zrównoważonego budownictwa. Dziś, realizując nową inwestycję w stolicy Małopolski, wykorzystamy nasze doświadczenie jako polska część jednej z wiodących i najbardziej renomowanych grup budowlanych w Europie. Stworzymy atrakcyjny obiekt, który zapewni przyszłym użytkownikom komfort i najwyższej jakości warunki do pracy mówi Marek Kowalik, dyrektor operacyjny Eiffage Polska Budownictwo.

Eiffage Polska Budownictwo zrealizowało już w Krakowie wiele wyróżniających się inwestycji. To m.in. nowoczesny park biurowy klasy A Enterprise Park w dzielnicy Podgórze, apartamenty Angel Wawel przy bulwarach wiślanych u podnóża Wawelu, będące rewitalizacją i rozbudową zabytkowego obiektu poklasztornego z XVI wieku, czy Hotel Hilton przy międzynarodowym porcie lotniczym Kraków–Balice. Firma odpowiadała również za niedawną modernizację stadionu Wisły Kraków, a także wybudowała kompleks budynków Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

Źródło: Eiffage Polska Budownictwo
materiał prasowy

ICÔNE Office z prestiżowym wyróżnieniem „Best Use of Natural Light”

velux-icon-belval-10172608
ICÔNE Office, zaprojektowany przez renomowane studio architektoniczne Foster + Partners, zdobyło prestiżowe wyróżnienie „Best Use of Natural Light” podczas World Architecture Festival 2024, który odbył się w Singapurze. Nagroda ta podkreśla innowacyjne podejście do wykorzystania naturalnego światła w projektach architektonicznych, kładąc nacisk na dobrostan człowieka i jakość przestrzeni użytkowych.

Jury festiwalu doceniło techniczne podejście projektu, w tym staranny dobór oszklenia atrium, które pozwala na przenikanie światła UV, co sprzyja nie tylko wewnętrznej roślinności, ale także samopoczuciu użytkowników budynku.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ICÔNE Office jest centralne atrium, , które wyróżnia się bogactwem naturalnego światła. W projekcie wykorzystano 700 modułowych świetlików VELUX Commercial, które rozprowadzają światło dzienne na pięciu poziomach budynku. Prefabrykowane systemy modułowe nie tylko umożliwiły szybki montaż, ale także zapewniły efektywność kosztową i doskonałą estetykę, współgrającą z fasadą budynku.

Firma VELUX Commercial blisko współpracowała z Foster + Partners, dostarczając m.in. rendery 3D i dedykowane rozwiązania techniczne. Szczególną uwagę poświęcono zarządzaniu wodą deszczową oraz stabilności konstrukcji, co pozwoliło na stworzenie funkcjonalnego i trwałego projektu.

– To jedna z największych instalacji modułowych świetlików VELUX w Europie. Jest to modułowy, prefabrykowany system, który ułatwił instalację, a szybkość montażu była fantastyczna. Wybór modułowych świetlików naprawdę pomógł nam usprawnić prace, zapewniając prostą, wydajną i bardziej skoordynowaną instalację – mówi Darren Haylock, partner w Foster + Partners.

ICÔNE Office to 18 800 mkw powierzchni biurowej rozmieszczonej na pięciu piętrach. Budynek powstał w historycznej dzielnicy Belval, znanej z przemysłu stalowego, jako część inicjatyw rządowych mających na celu rewitalizację okolicy. Wnętrza zaprojektowano z myślą o współpracy, kreatywności i dobrostanie użytkowników, a zastosowanie światła dziennego odegrało kluczową rolę w osiągnięciu tego celu.

materiał prasowy

E-Shopping Group: Pierwsze przychody z umowy z Bonetech Medisys Ltd. spodziewane w Q1 br.

mari-helin-tuominen-38313-unsplash

Notowana na NewConnect spółka E-Shopping Group SA zrealizowała pierwsze kluczowe zamówienie w ramach niedawno zawartej umowy dystrybucyjnej z Bonetech Medisys Ltd. Kontrakt obejmuje dostawy produktów medycznych, w tym implantów ortopedycznych oraz materiałów chirurgicznych, a łączna wartość pierwszej transakcji stanowi ok. 10% wartości całej umowy. To istotny krok w rozwoju działalności spółki w sektorze medycznym, który zakłada dystrybucję produktów na rynku polskim oraz pozostałych krajach Unii Europejskiej. W ocenie Zarządu przychody z realizacji umowy i pierwszego zamówienia powinny zostać osiągnięte w Q1 bieżącego roku.

– Już w pierwszym roku obowiązywania umowy z Bonetech Medisys, planowany wolumen sprzedaży powinien przekroczyć 350 tys. USD. Tym bardziej cieszę się, że tak sprawnie przystąpiliśmy do pierwszego zamówienia, co potwierdza nasze kompetencje oraz zdolność do skutecznej realizacji strategii rozwoju w sektorze medycznym. Spodziewamy się, że pierwsze przychody z tego tytułu osiągniemy jeszcze w tym kwartale, co zostanie docenione także przez naszych akcjonariuszy. – mówi Jarosław Kaim, prezes zarządu E-Shopping Group S.A.

Zgodnie ze świeżo zawartą umową, E-Shopping Group S.A. odpowiada za dystrybucję produktów Bonetech Medisys Ltd. na rynku polskim, z perspektywą ekspansji na kolejne kraje Unii Europejskiej. Możliwy jest także aktywny udział w przetargach na dostarczanie sprzętu medycznego do placówek zdrowotnych.

W ramach współpracy, Spółka będzie mogła zaoferować w Polsce zaawansowane produkty medyczne, w tym implanty ortopedyczne, materiały chirurgiczne oraz urządzenia medyczne. Produkty Bonetech Medisys, które dotychczas znalazły zastosowanie w 40 krajach i pomogły 50 milionom pacjentów, stanowią istotny element strategii dywersyfikacji działalności spółki i wejścia na rynek technologii medycznych, który charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z realizacją strategicznych kierunków rozwoju przyjętych przez E-Shopping Group, niebawem Akcjonariusze zadecydują o zmianie nazwy spółki na MedTech Solutions S.A., podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zaplanowanego na 24 lutego. Jest to podyktowane chęcią zwiększenia transparentności oraz utrzymania spójności z nowymi kierunkami działania w obszarze technologii medycznych.

Najnowsze dane rynkowe wskazują, że globalna wartość rynku implantów ortopedycznych, która w 2023 r. przekroczyła 25,2 mld USD, odnotuje w latach 2024-2030 wzrost na poziomie 3,7 rocznie (CAGR). W roku 2030 jego szacowana wartość może osiągnąć 32,5 mld USD.

Źródło: E-Shopping Group
materiał prasowy

Na krakowskim Zabłociu powstaje butikowa nieruchomość wielorodzinna „Portowa Zabłocie”

ge
Na krakowskim Zabłociu powstaje butikowa nieruchomość wielorodzinna „Portowa Zabłocie”.

Na krakowskim Zabłociu powstaje budynek wielorodzinny „Portowa Zabłocie”, którego projekt w założeniu architektów z pracowni UCEES kształtować ma przyszły charakter zabudowy mieszkaniowej w nabrzeżu Wisły. Jest to zarazem pierwsza inwestycja w stolicy Małopolski fińskiego dewelopera YIT.

 

– Naszą ideą było odtworzenie klimatu i charakterystyki przestrzeni tego postindustrialnego obszaru. Obiekt nawiązuje do historycznej, ceglanej zabudowy dawnej chłodni portowej i stanowi istotny element lokalnej tkanki urbanistycznej. Stąd na elewacji szara cegła i szlachetny tynk o betonowej strukturze – mówi architekt Marek Szpinda z UCEES. – Przyjęta w całym zamierzeniu projektowym jako podstawowa kolorystyka o szarym zabarwieniu powtarza się również w elementach małej architektury. Wyjątek stanowi tu strefa usług dla mieszkańców zlokalizowana na parterze, którą wyróżnia grafitowa cegła klinkierowa. 

Zaprojektowany przez biuro UCEES budynek ukształtowany na rzucie w kształcie litery „L”  tworzyć ma zalążek nowej pierzei miejskiej, harmonijnie łącząc ulicę Portową z planowaną w jego sąsiedztwie drogą.

 

Projektowany budynek posiadał będzie osiem kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne z miejscami parkingowymi dla mieszkańców. Zaplanowano w nim 156 mieszkań o podwyższonym standardzie. Lokale na najwyższych piętrach zapewnią użytkownikom widok na panoramę Krakowa i wijącą się u podnóża wzniesienia wstęgę Wisły.

Zakończenie budowy planowane jest w IV kwartale 2025 roku.

Powierzchnia użytkowa: 9 tys. m kw.
Inwestor: YIT
Wykonawca: Erbud S.A.
Projekt konstrukcji: Be37.pl
Projekt instalacji: Cegroup
Projekt zieleni i małej architektury: Land-Arch Architektura Krajobrazu
Wizualizacje: MPVIS
Drogi: ARG

materiał prasowy

Rozwój gospodarki społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego w 2023 roku wg GUS

helloquence-61189-unsplash
„Rozwój gospodarki społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego w 2023 roku” to jeden z nowych raportów Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

GUS informuje, że 2498 jednostek samorządu terytorialnego przekazało w 2023 r. organizacjom pozarządowym środki na realizację zadań publicznych w trybach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jest to 88,4% wszystkich w Polsce. W porównaniu do 2021 roku ich liczba zwiększyła się o 74, czyli 2,6%.
Ponadto Główny Urząd Statystyczny poinformował, że 2,5 tys. jednostek samorządu terytorialnego w 2023 r. przekazało 3360,8 mln złotych organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego na realizację zadań publicznych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Źródło: GUS.

Podsumowanie 2024 roku na rynku nieruchomości biurowych w Polsce wg AXI IMMO

Jakub-Potocki-Associate-Director-Office-Department-Axi-Immo

Podsumowanie 2024 roku na rynku nieruchomości biurowych w Polsce wg AXI IMMO.

Rok 2024 przyniósł stabilizację na warszawskim rynku biurowym, z rosnącą koncentracją podaży w centrum miasta i wysokim poziomem renegocjacji umów. Pomimo niewielkich wzrostów w ujęciu rocznym wskaźnik pustostanów pozostaje w trendzie spadkowym. W 2025 r. kluczowymi czynnikami kształtującymi rynek będą ograniczona dostępność dużych powierzchni, wzrost znaczenia ESG oraz dalsza ekspansja elastycznych formatów biur. Największa polska firma doradcza AXI IMMO prezentuje najnowszy raport podsumowujący rynek biurowy w stolicy „Rynek biurowy w Warszawie w 2024 r.”.

 

Jakub Potocki, Associate Director, Dział Powierzchni Biurowych, AXI IMMO, wyjaśnia: „W 2025 r. aktywność deweloperów na warszawskim rynku biurowym nadal będzie koncentrowała się na centrum, szczególnie w rejonie Ronda Daszyńskiego, gdzie w 2025 r. planowane jest oddanie ok. 140 000 mkw. nowej powierzchni. W zakresie trendów spodziewamy się, że ograniczenia dostępności dużych modułów biurowych, rosnącej popularności elastycznych przestrzeni, dalszej optymalizacji zajmowanej powierzchni oraz modernizacji starszych budynków zgodnie ze standardami ESG. Najemcy będą coraz częściej inwestować w jakość i design biur, a właściciele dostosowywać ofertę do zmieniających się potrzeb firm”.

[fragment artykułu]
Źródło:  AXI IMMO

materiał prasowy

GUS opublikował wstępny szacunek produktu krajowego brutto w 2024 roku

g-crescoli-365895-unsplashGłówny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek produktu krajowego brutto w 2024 roku.

Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, produkt krajowy brutto (PKB) w 2024 r. był realnie wyższy o 2,9% w porównaniu z 2023 r., wobec wzrostu o 0,1% w 2023 r. (w cenach stałych roku poprzedniego).
Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto w 2024 r. wzrósł realnie o 2,9%, wobec wzrostu o 0,1% w 2023 r. Na podstawie aktualnie dostępnych danych GUS oszacował dynamiki wzrostu wartości dodanej brutto. Są one dostępne w pełnym raporcie, który dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej GUS.

Źródło: GUS.

3 zasady doboru oświetlenia, aby wnętrze nieruchomości było przytulne

Pumpkin-11242-Nowodvorski-LightingZima to okres sprzyjający spędzaniu większej ilości czasu w domu. Niskie temperatury na zewnątrz i szybko zapadający zmierzch sprawiają, że przebywanie w przytulnie urządzonych wnętrzach staje się wyjątkowo przyjemne. Jednym z kluczowych elementów, pomagających stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi w rodzinnym gronie, jest oświetlenie. O tym, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy tworzeniu komfortowego wnętrza zimą, opowiada Katarzyna Przybyła, ekspertka Nowodvorski Lighting.

Harmonia świateł – sztuka warstwowego oświetlenia

Jedną z cech przytulnego wnętrza jest jego funkcjonalność. W zimowych miesiącach wygodę użytkowania zapewnia oświetlenie warstwowe, polegające na spójnym łączeniu różnych rodzajów źródeł światła.

Oświetlenie centralne powinno zapewnić komfort świetlny w całym pomieszczeniu. Przykładem może być kolekcja lamp wiszących CIRCOLO LED, opartych na motywie koła. Lampy te emitują miękkie światło, a dzięki modelom z dwiema lub trzema obręczami można tworzyć dowolne kompozycje przestrzenne. Nowoczesną alternatywą dla plafonu czy żyrandola jest też oświetlenie punktowe w postaci szynoprzewodów, jak np. PROFILE. To system jednoobwodowy, pozwalający na równomierne oświetlenie wnętrza w układzie szynowym, dopasowanym do geometrii przestrzeni, podkreśla Katarzyna Przybyła.

Równie ważne jak oświetlenie centralne są kinkiety. RING TIMBER LED XXL o średnicy 75 cm wyraziście dopełnia aranżacje utrzymane w stylu minimalistycznym. Smukły EASY LED, w wersji lewo- lub prawostronnej, dzięki praktycznemu reflektorowi może pełnić również funkcję lampki nocnej, natomiast CHILLIN II łączy dwa źródła światła – górne, budujące nastrój oraz dolne, z opcją regulacji. Zarówno EASY LED, jak i CHILLIN to praktyczne rozwiązania, umożliwiające m.in. wygodne czytanie książek. Gdy potrzebne jest precyzyjne oświetlenie stref roboczych, warto rozważyć też montaż dedykowanych spotów, jak np. MONO S, dodaje ekspertka.

Może to być np. przykuwająca wzrok CADILAC, z abażurem o klasycznych splotach płóciennych i wyraźnej strukturze lub dyskretna MONO.

Zima w ciepłych barwach

Warunki pogodowe typowe dla zimy, takie jak mgły czy opady, znacząco wpływają na odbiór otoczenia. W ciągu dnia i wieczorem światło nabiera chłodnych, niebieskich tonów, szczególnie w miejscach, gdzie odbija się od śniegu, podkreślając charakterystyczny klimat tej pory roku. Ciepła temperatura barwowa w domu działa kojąco i poprawia nastrój podczas chłodnych miesięcy.

Ciepłe światło pomaga się zrelaksować, dlatego w miejscach wypoczynku dobrze sprawdza się barwa światła 2700-3000 K. W przestrzeniach łączonych – jak kuchnia i salon, wymagających zróżnicowania intensywności oświetlenia – pomocne są rozwiązania wieloobwodowe, jak system CAMELEON czy CTLS. Umożliwiają one planowanie różnych natężeń w ramach jednego punktu zasilania, przy jednoczesnym podziale na niezależne strefy, zaznacza Katarzyna Przybyła.

Przy budowaniu przytulnej atmosfery warto zwrócić uwagę na rozwiązania takie jak REFLECTOR LED GU10 R50 7W 4000K ANGLE 50 DIMMABLE, umożliwiający regulację natężenia źródła światła. Ciepły akcent we wnętrzu tworzą też paski LED, umieszczone np. pod półkami, wokół luster czy za meblami.

Drobny akcent, wielki efekt

Odpowiednie rozplanowanie oświetlenia centralnego, kinkietów, lamp stojących oraz oświetlenia roboczego pozwala dostosowywać atmosferę do potrzeb. Dzięki temu możliwe jest zarówno swobodne wykonywanie codziennych aktywności, jak i wygodne przełączenie się na tryb relaksu. Warto pamiętać o tym, że równie ważny jak projekt oświetlenia jest design. Detale, takie jak klosz pokryty miłą w dotyku tkaniną, delikatne wzornictwo boho czy wyważona estetyka japandi skutecznie pomagają zmienić domowe wnętrze w zimową oazę przytulności.

Autor: Nowodvorski Lighting
materiał prasowy

Deweloper Panattoni podsumowuje sprzedaż nieruchomości komercyjnych w 2024 r.

Panattoni podsumowanie sprzedaży
Deweloper Panattoni podsumowuje sprzedaż nieruchomości komercyjnych w 2024 r.

Panattoni sfinalizował w ubiegłym roku w Polsce sprzedaż obiektów magazynowo-przemysłowych o łącznej wartości ponad 375 milionów euro. Podkreśla to aktywność rynku i wysoką jakość oferty inwestycyjnej firmy.
W 2024 roku transakcje w polskim sektorze przemysłowym odpowiadały za ponad jedną czwartą całego rynku nieruchomości szacowanego na ok. 5 mld euro. Zrealizowane przez Panattoni sprzedaże potwierdzają wysoką jakość produktów inwestycyjnych kreowanych przez dewelopera oraz mocną pozycję sektora przemysłowego na tle pozostałych nieruchomości.

– „Wartość ubiegłorocznej sprzedaży wskazuje na trwałe zaufanie inwestorów do sektora nieruchomości przemysłowych i realizacji Panattoni. Nasze transakcje stanowiły około jedną trzecią całego wolumenu w polskim sektorze nieruchomości przemysłowych. Dodatkowo w najbliższych kwartałach będziemy obserwować zwiększoną aktywność międzynarodowego kapitału. Płynność rynku zwiększa się wraz z napływem nowych inwestorów a nasz kraj pozostaje w centrum uwagi dzięki strategicznemu położeniu, rozwiniętej infrastrukturze, wykwalifikowanej kadrze oraz nowoczesnym obiektom stanowiącym atrakcyjne możliwości inwestycyjne dla wielu instytucji finansowych” – komentuje Michał Stanisławski, Co-Head of Capital Markets w Panattoni.
Źródło: Panattoni
materiał prasowy

Czy automatyzacja procesów i cyfrowa transformacja zmieniają sektor ochrony zdrowia?

Paweł Zawiślak_Iron Mountain
Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja procesów administracyjnych, takich jak zarządzanie dokumentami, staje się jednym z kluczowych kierunków zmian. Badania wskazują, że dzięki nowoczesnym systemom IT czas wyszukiwania dokumentów może być krótszy nawet o 40%1. Inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy w cyfryzację branży ochrony zdrowia stwarzają idealne warunki do realizacji takich projektów.

Nowoczesne technologie w sektorze zdrowotnym – od RPA po sztuczną inteligencję

Automatyzacja poprawia wydajność i pomaga rozwiązywać globalne wyzwania w ochronie zdrowia. Kluczowe kierunki rozwoju to analityka danych i sztuczna inteligencja, które wspierają zarządzanie placówkami, a także efektywną analizę dużych zbiorów danych. Równie istotna jest automatyzacja procesów administracyjnych przy użyciu RPA (Robotic Process Automation). Dzięki temu eliminowane są powtarzalne, czasochłonne czynności, a pracownicy mogą skupić się na bardziej kreatywnych i specjalistycznych zadaniach. Wzrasta też znaczenie bezpieczeństwa danych – ochrona informacji o pacjentach i zgodność z przepisami, jak HIPAA, to dziś priorytety sektora medycznego, szczególnie w obliczu rosnącego ryzyka cyberzagrożeń.

Nasze autorskie narzędzie – InSight DXP – wspiera automatyzację codziennych procesów w ochronie zdrowia, usprawniając zarządzanie dokumentacją oraz eliminując powtarzalne zadania administracyjne. Aby takie innowacje mogły być wdrażane na szeroką skalę, konieczne są inwestycje w cyfrową transformację branży. Środki z Krajowego Planu Odbudowy, czyli 17,5 miliarda złotych przeznaczonych na rozwój ochrony zdrowia, z czego ponad 4 miliardy na cyfryzację, otwierają przed sektorem wyjątkową szansę. Obecnie polska służba zdrowia stoi przed kluczowym momentem. Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne nie tylko usprawni działanie placówek, ale również umożliwi stworzenie systemu, który w pełni odpowie na potrzeby pacjentów i personelu. To przełom, który zdecyduje o przyszłości sektora ochrony zdrowia – mówi Paweł Zawiślak, Business Development Manager (Public Sector) w Iron Mountain Polska.

1 Iron Mountain InSight Improves Healthcare Organizations’ Information Management For Operational Efficiencies, Cost Savings, And Business Benefits. Badanie zrealizowane przez Iron Mountain i Forrester Research, 2024

{fragment artykułu]

Źródło: Iron Mountain Polska
materiał prasowy

ZIELONY DOM coraz popularniejszy. PLGBC podsumowuje 2024 rok

Katowicki TBS_wizualizacje (1)
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC podsumowało swoją działalność za 2024 rok. W raporcie rocznym organizacja przedstawiła m.in. statystyki dotyczące coraz bardziej popularnego, autorskiego certyfikatu dedykowanego inwestycjom mieszkaniowym – ZIELONY DOM. 

Rosnące zainteresowanie certyfikacją

Funkcjonujący na rynku od 2021 roku certyfikat w minionym roku kalendarzowym wzbudził zdecydowanie większe zainteresowanie po stronie inwestorów. W 2024 roku certyfikacja ZIELONY DOM objęła trzy nowe inwestycje, w ramach których powstanie łącznie 55 budynków. To: 2 etapy inwestycji Wola Village (34 budynki), Borowiecka Park (14 budynków) i Katowickie TBS (7 budynków). Warto podkreślić, że kolejne rozmowy z inwestorami są w toku.

ZIELONY DOM to pierwszy i jedyny system oceny wielokryterialnej inwestycji mieszkaniowych stworzony na potrzeby polskiego rynku. Jego autorami są eksperci Polskiego Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. System pozwala zmierzyć poziom ekologiczności nowopowstających budynków mieszkalnych, analizując inwestycje m.in. pod kątem efektywności energetycznej, odpowiedzialnego wykorzystania zasobów, emisji CO2 czy negatywnego oddziaływania na otoczenie i środowisko.
– Inwestycje spełniające kryteria Taksonomii UE mają większe szanse na pozyskanie korzystnego finansowania i dostępu do „zielonych” instrumentów finansowych. Będą to inwestycje wysoce efektywne energetycznie, tym samym lepiej przygotowane na przyszłe regulacje, minimalizujące ryzyko kosztownych modernizacji w przyszłości, odporne na zmiany klimatu, wybudowane z materiałów bez toksycznych związków i przede wszystkim wybudowane z poszanowaniem środowiska – komentuje Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w PLGBC i autorka założeń certyfikatu ZIELONY DOM.

 

PLGBC zintensyfikowało również działania edukacyjne wokół swojej certyfikacji, realizując regularnie webinary i szkolenia. Jako jedyny podmiot w kraju prowadzi także otwartą i aktualizowaną na bieżąco Bazę Budynków Certyfikowanych w Polsce. Regularnie publikuje także Raport „Zrównoważone Certyfikowane Budynki”. Premiera kolejnej edycji raportu już w kwietniu 2025 r.

materiał prasowy

Willa na Wilanowie podporządkowana wyjątkowemu widokowi

image001

Ta luksusowa willa projektu Exterio stanęła na pięknie położonej działce w zacisznej okolicy Wilanowa. Nowoczesny budynek jednorodzinny o powierzchni prawie 550 m kw. wyróżniają duże przeszklenia i liczne, przestronne tarasy, od których rezydencja zaczerpnęła swą nazwę.

Dom to dwukondygnacyjna, modernistyczna bryła, na dachu której architekci zaprojektowali taras widokowy. Rozpościera się z niego niczym niezakłócony widok na otoczenie i dziką przyrodę ze starodrzewem po drugiej stronie ulicy. 

Tarasy są elementem przewodnim dla rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych budynku. Posiadają je wszystkie pokoje. Część z nich jest połączona z najwyżej położonym tarasem widokowym zewnętrznymi schodami, pełniącymi zarazem ciekawe rozwiązanie zewnętrznej komunikacji po elewacjach budynku. Duży taras znajduje się również na dachu części gospodarczej, zlokalizowanej z tyłu budynku. 

Jednak najbardziej charakterystyczną przestrzenią domu jest zadaszony taras pokoju dziennego w narożnej niszy z południowo-wschodnią ekspozycją. Wygospodarowany w zagłębieniu bryły, z zadaszaniem na poziomie drugiej kondygnacji, stanowi główny element funkcjonalny oraz kompozycyjny budowli.

 

– Musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniem, że najatrakcyjniejszy widok na zieleń był z tej samej strony co wjazd na działkę – wspomina architekt Marcin Klukowski, współwłaściciel pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola. – Dlatego postanowiliśmy cofnąć dom w głąb parceli i zapewnić miejsce dla ogrodu, który w naturalny sposób łączyć się miał z zielonym obszarem.

 

Twórczym rozwinięciem założeń architektonicznych są rozwiązania projektowe we wnętrzach. W ramach kompleksowych prac Grupy Hola odpowiadała za nie pracownia Hola-Design. 

Zlecenie Grupie Hola całego procesu projektowego, począwszy od analizy terenu, poprzez projekt architektoniczny i nadzór autorski a kończąc na projekcie i aranżacji wnętrz, pozwoliło nam dopilnować realizacji projektu na każdym jego etapie i dopracować każdy detal w rezydencji – dodaje arch. Marcin Klukowski. – Zajmowaliśmy się też koordynacją prac pomiędzy inwestorem, producentami i wykonawcami. Trwało to przez cały okres budowy aż do wprowadzenia się właścicieli do domu. 

Nazwa: Rezydencja tarasowa
Adres: Wilanów, Warszawa
Inwestor: Prywatny
Pow. użytkowa: 549 m kw.
Data powstania projektu: 2017 r.
Data realizacji: 2024 r.

materiał prasowy

Na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej powstała wyjątkowa inwestycja mieszkaniowa Atmo zrealizowana przez Eiffage Immobilier Polska


Na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej, malowniczej wyspie otoczonej Odrą, połączoną z miastem pięcioma mostami, powstała wyjątkowa inwestycja mieszkaniowa Atmo zrealizowana przez Eiffage Immobilier Polska. To unikalna przestrzeń, która łączy nowoczesność z historycznym charakterem miejsca.
Położona z dala od miejskiego hałasu, w otoczeniu zieleni, zapewnia wygodę życia w bezpośredniej bliskości centrum. Eiffage oferuje klientom, by skorzystali z okazji i odwiedzili wyjątkowe mieszkanie, w którym zamieszkać można od razu. Architekci z pracowni Decoroom stworzyli tu wnętrza, które idealnie łączą styl i funkcjonalność, a także pokazali, jak ergonomicznie wykorzystać tę przestrzeń. Mieszkanie na ostatnim piętrze z widokiem na panoramę Wrocławia, wykończone pod klucz, łączy w sobie elegancję i ponadczasowość wystroju z wygodą i komfortem codziennego użytkowania. Jest idealną propozycją dla tych, którzy szukają swojego miejsca do życia w sercu dynamicznej stolicy Dolnego Śląska.
Tworząc projekt mieszkania pokazowego we wrocławskim Atmo, postawiliśmy na stworzenie unikalnego charakteru i połączyliśmy styl japandi z klasycznymi akcentami, by stworzyć elegancką i wysmakowaną przestrzeń. Jasne drewno, subtelne tkaniny boucle oraz plecionki tworzą harmonijną całość, którą uzupełniają dekoracyjne sztukaterie. Pastelowa paleta barw – z delikatnym różem, ciemnym błękitem i beżami nadają przestrzeni lekkości oraz optycznie ją powiększają, jednocześnie dodając wnętrzu przytulności i atmosfery spokoju. Całość zaprojektowano z myślą o trzyosobowej rodzinie, dla której istotna jest funkcjonalność połączona z ekskluzywnym charakterem i ponadczasową estetyką – wyjaśnia Urszula Gorczyca, architekt wnętrz z pracowni Decoroom.

materiał prasowy

Firma doradcza Walter Herz rozszerza zakres usług i otwiera kolejną linię biznesową

Katarzyna Goryszewska Walter Herz
Firma doradcza Walter Herz rozszerza zakres usług i otwiera kolejną linię biznesową – Walter Herz Luxury Residential. Na czele nowej agencji stanęła Katarzyna Goryszewska, która objęła w firmie stanowisko Head of Luxury Residential Agency. 

 

Katarzyna Goryszewska, która została szefową nowej linii biznesowej Walter Herz z wykształcenia jest prawnikiem. To uznana profesjonalistka z 19 letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Specjalistyczne umiejętności zdobywała m.in. jako wieloletnia dyrektorka operacyjna Złotej 44. W trakcie kariery zawodowej współpracowała także z kilkoma firmami deweloperskimi, m.in.  Orco Poland, BBI Development i Agro-man.

W swojej nowej roli Katarzyna Goryszewska jest odpowiedzialna za zarządzanie pracami dedykowanego zespołu oraz wdrażanie procesów kupna, sprzedaży, wynajmu i zarządzania nieruchomościami luksusowymi. Zadaniem dyrektor jest też wprowadzenie procedur związanych z obsługą klienta premium. Katarzyna będzie aktywnie wspierać rozwój biznesowy Walter Herz, dzięki swoim kompetencjom, które stanowią cenny wkład dla realizacji projektów w obszarze wymagającego rynku nieruchomości premium.

– Poprzez działalność Walter Herz Luxury Residential będziemy służyć wsparciem doradczym klientom zainteresowanym nieruchomościami luksusowymi w Polsce i za granicą. Zespół doradców będzie wspierał inwestorów od rozpoczęcia do zakończenia realizacji transakcji. Będziemy koncentrować się na wysokiej klasy obsłudze, rzetelności we współpracy oraz jakości produktu, co ma fundamentalne znaczenie na tym rynku. Cieszy mnie perspektywa pracy z utalentowanym zespołem Walter Herz. Myślę, że razem będziemy realizować wyjątkowe projekty, jak również budować długoterminową wartość dla naszych klientów – mówi Katarzyna Goryszewska, Head of Luxury Residential Agency.

Doskonała znajomość rynku nieruchomości luksusowych w Polsce, bogate doświadczenie poparte sukcesami i doskonałe rozumienie specyficznych potrzeb grupy klientów premium z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju Walter Herz i umacniania pozycji firmy na rynku.

Źródło: Walter Herz
materiał prasowy

Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych w 2024 r. okiem ekspertów REDD

floriane-vita-88722-unsplash
Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych w 2024 r. okiem ekspertów REDD.

Grupa REDD opublikowała raport podsumowujący stan rynku powierzchni biurowych na koniec 2024 roku. Analizie poddane zostały nieruchomości zlokalizowane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Łodzi i Poznaniu.

Rok 2024 przyniósł wyraźne ożywienie na rynku biurowym w Polsce, widoczne w stabilnym wzroście oraz zmianach w kluczowych wskaźnikach. Od ukończenia znaczących inwestycji, przez spadek pustostanów, po zmieniającą się dynamikę czynszów – rynek elastycznie reagował na potrzeby najemców i inwestorów.

Autorzy raportu o skomentowanie sytuacji na rynku biurowym poprosili także ekspertów branżowych. Swoją perspektywą podzielili się: Paweł Toński (PINK), Dorota Mogielnicka (Carbostone), Agnieszka Ciupak (GTC), Marek Ciunowicz (Corees Polska), Karol Wyka (Newmark Polska) oraz Robert Pastuszka (Avison Young).

Według ich opinii ożywienie transakcyjne było możliwe dzięki korektom oczekiwań po obu stronach rynku. Wskazują także na kilka kluczowych trendów, które będą kształtować rynek
w kolejnych miesiącach:

  • -ekologia i optymalizacja przestrzeni wynajmowanej pod kątem ESG

  • -możliwa luka podażowa zachęcająca do zawierania umów typu pre-let

  • -stabilność, która sprzyja bardziej odważnym decyzjom inwestorów i najemców.

[fragment raportu]

Źródło: REDD
materiał prasowy

Ponadczasowa architektura – tak będzie wyglądało Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu

1. Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu projekt WXCA
Ponadczasowa architektura – tak będzie wyglądało Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.

Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu już wkrótce powiększy się o nowoczesny obiekt medyczny. W historycznym centrum miasta, przy ul. Garbary, powstanie nowy budynek Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej. I Nagrodę w zorganizowanym przez SARP Poznań konkursie architektoniczno-urbanistycznym na rozbudowę zespołu szpitalnego zdobył projekt uznanej pracowni architektonicznej WXCA. Głównym założeniem architektów WXCA było zaprojektowanie funkcjonalnego i intuicyjnego obiektu o stonowanej, eleganckiej architekturze wkomponowanej w zabytkową strukturę miejską Poznania.

WXCA jest jedną z najbardziej uznanych polskich pracowni architektonicznych. Pracownia specjalizuje się w projektach użyteczności publicznej, ze szczególnym doświadczeniem w pracy nad projektami realizowanymi w przestrzeniach zabytkowych, miejscach pamięci oraz obszarach o wysokiej wartości kulturowej. Architekci WXCA są autorami nowych siedzib Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej, które razem utworzyły reprezentacyjny kompleks muzealny w otoczeniu murów zabytkowej fortyfikacji.
Zwycięska koncepcja konkursowa nowego obiektu Wielkopolskiego Centrum Onkologii to nie pierwszy projekt cenionej pracowni architektonicznej dla Poznania. Spod kreski architektów WXCA wyszedł projekt siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, która powstaje u podnóża Wzgórza Świętego Wojciecha. Przed kilkoma miesiącami pracownia wygrała również konkurs na nowy gmach Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego na poznańskim Łazarzu.

Konkursowy projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii powstał we współpracy WXCA ze studiem Archimed. Zaproponowane przez jego twórców umiejętne wkomponowanie nowego budynku Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej w skomplikowany, zabytkowy kontekst przestrzenny, a także funkcjonalny układ użytkowy zdobyły uznanie Sądu Konkursowego, który przyznał pracowniom I Nagrodę.

 materiał prasowy

Zespół leasingu Nhood Services Poland zakończył 2024 rok z bardzo dobrymi wynikami

Galeria Bronowice
Zespół leasingu Nhood Services Poland zakończył 2024 rok z bardzo dobrymi wynikami. W ciągu minionych miesięcy podpisano blisko 370 umów na wynajem 66 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Największy obiekt w portfolio, jakim jest Galeria Bronowice, zamknął 2024 rok z kilkoma nowymi markami wśród najemców oraz rekordowym footfallem. Oprócz bogatej oferty handlowej, usługowej i gastronomicznej do Galerii Bronowice klientów przyciągają różnorodne propozycje wydarzeń.

Kompleksowe usługi zarządzania nieruchomościami, które zespół Nhood Services Poland oferuje ich właścicielom, obejmują m.in. budowę strategii wynajmu powierzchni handlowej i jej realizację z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych centrów i galerii handlowych.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu, budujemy ofertę centrów handlowych tak, aby tworzyła atrakcyjną całość i przyciągała klientów, wzbogacała ich doświadczenie zakupowe oraz generowała wysokie obroty najemcom – mówi Marcin Matysiak, dyrektor komercjalizacji Nhood Services Poland. – Cieszymy się, że zamknęliśmy 2024 rok bardzo dobrymi wynikami wynajmu powierzchni handlowej, a marki o znaczącej pozycji na rynku decydują się na otwarcie nowych konceptów w zarządzanych przez nas obiektach.

Źródło: Nhood Services Poland
materiał prasowy

Frankowicze odpuszczają sobie mediacje z bankami?

knf-centralaCzy Frankowicze odpuszczają sobie mediacje z bankami? W ub.r. zainicjowano w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego 11,1 tys. postępowań mediacyjnych, które dotyczyły tzw. frankowiczów. To o 48,7% mniej niż w 2023 roku, kiedy takich przypadków odnotowano 21,7 tys. Dla porównania, w 2021 roku było ich 15,8 tys. Z kolei w 2022 roku wynik wyniósł przeszło 18,5 tys. W 2024 roku zakończono też blisko 10 tys. postępowań mediacyjnych w ww. sprawach, przeszło 7,3 tys. z nich – ugodą, a 2,7 tys. – bez ugody. W 2023 roku zakończono 23,4 tys. ww. postępowań, w tym niecałe 18 tys. z ugodą i 5,4 tys. bez niej. Analizując powyższe dane, większość ekspertów uważa, że zainteresowanie mediacjami może ulec dalszemu zmniejszeniu na rzecz ugód bezpośrednio proponowanych przez banki.

Spada liczba postępowań

W 2024 roku zainicjowano 11,1 tys. postępowań mediacyjnych w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sprawach dotyczących kredytów i pożyczek indeksowanych i denominowanych do waluty innej niż polska, czyli wobec tzw. frankowiczów. To o 48,7% mniej niż w 2023 roku, kiedy takich przypadków odnotowano 21,7 tys. Dla porównania, w 2021 roku było ich 15,8 tys. (przy czym dane są od października, kiedy pojawiła się taka możliwość), a w 2022 roku – 18,5 tys. W ocenie adwokata Wojciecha Wandzela z kancelarii KKG Legal, spadek ten wynika z rosnącej liczby ugód zawieranych w ramach postępowań sądowych, tj. przed sądem, który rozpoznaje sprawę z powództwa kredytobiorcy.

– Nadal jednak istotna część roszczeń kredytobiorców jest kierowana do wspomnianego postępowania mediacyjnego. Moim zdaniem, interes w zawarciu ugody mają obie strony umowy. W szczególności kredytobiorcy mogą poprzez ugodę uzyskać satysfakcjonujące rozliczenie, bez konieczności oczekiwania na wyrok sądu i bez angażowania środków na pokrycie kosztów dwóch postępowań sądowych. Nawet w razie wygrania przez kredytobiorcę sprawy o zwrot uiszczonych rat, kredytobiorca musi zwrócić bankowi kapitał kredytu i jeżeli tego nie uczyni dobrowolnie, to bank będzie musiał go pozwać wobec przyjętej przez Sąd Najwyższy teorii dwóch kondykcji – wyjaśnia mec. Wandzel.

Jak stwierdza Adrian Goska, radca prawny z kancelarii SubiGo, dzięki temu, że banki coraz powszechniej oferują bezpośrednie propozycje ugodowe, klienci nie muszą czekać na uruchomienie procedury mediacji. To znacznie skraca cały czas negocjacji. – Banki zauważają, że to właśnie brak formalizmu i szybsze tempo rozmów są czynnikami przekonującymi kredytobiorców do akceptacji oferty ugody. Dla konsumentów, zwłaszcza tych reprezentowanych przez profesjonalnych pełnomocników, takie podejście bywa korzystniejsze, bo mogą oni lepiej dostosować treść porozumienia do swoich indywidualnych potrzeb – uważa mec. Goska.

Przywołane powyżej dane każą zadać pytanie, czy spraw trafiających do KNF jest relatywnie wiele czy mimo wszystko jest to niewielki odsetek. Jak zauważa ekspert z SubiGo, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy postępowań to wiele, ale w kontekście ogromnej liczby umów kredytowych indeksowanych w obcych walutach, to wciąż niewielki udział.

Większość kończy się ugodą

W 2024 roku zakończono blisko 10 tys. postępowań mediacyjnych w Sądzie Polubownym przy KNF w ww. sprawach. 7,3 tys. z nich zakończono ugodą, a 2,7 tys. – bez ugody. W 2023 roku zakończono 23,4 tys. ww. postępowań, w tym prawie 18 tys. z ugodą i 5,4 tys. bez niej. Z kolei patrząc na dane za lata 2021-2024, widać, że zakończono 63,5 tys. postępowań, w tym blisko 47 tys. – ugodą, a 16,5 tys. – bez ugody. Adwokat Katarzyna Murawska z kancelarii MBM Legal zwraca uwagę na to, że samo zgłoszenie sprawy do mediacji sugeruje gotowość do negocjacji i poszukiwania kompromisu satysfakcjonującego obie strony.

– Szybkość procedowania i zawarcia ugody zależy od przygotowania i nastawienia stron, również w zakresie ich elastyczności, co do możliwych ustępstw. Jeśli do zawarcia ugody dochodzi, to zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy. To jest rozwiązaniem szybkim w porównaniu do postępowania sądowego, które trwa kilka lat – dodaje mec. Katarzyna Murawska.

Z kolei w ocenie mec. Wandzela, Sąd Polubowny przy KNF spełnia swoją rolę, ponieważ zwalnia sądy powszechne z konieczności prowadzenia tysięcy postępowań. Dodatkowo umożliwia zawarcie ugody, która jest najefektywniejszym instrumentem zakończenia sporu dotyczącego kredytu walutowego.

– Oceniam funkcjonowanie Sądu Polubownego przy KNF pozytywnie. Oczywiście, gdyby jeszcze więcej spraw udało się zakończyć ugodą, to byłby to rezultat wysoce pożądany, ale często niektóre kancelarie reprezentujące kredytobiorców są „hamulcem” procesu ugodowego i Sąd niestety nie zmieni podejścia pełnomocników, którzy prezentują postawę antykoncyliacyjną. Pełnomocnicy ci zapominają o istocie ugody jako aktu obejmującego wzajemne ustępstwa stron, a nie aktu przewidującego ustępstwa jednej tylko strony, tj. banku – wyjaśnia mec. Wandzel.

Z kolei adwokat Katarzyna Murawska również ocenia pozytywnie działanie Sądu Polubownego przy KNF. Jak dodaje, liczba postępowań zakończonych ugodą przed tym organem wskazuje, że spełnia on swoją rolę. Oczywiście mogłoby być ich więcej, jednak popularność mediacji zależy w dużej mierze od strategii i elastyczności banków w zakresie negocjowania postanowień ugodowych.

Zawarcie ugody kończy spór

Co w praktyce oznacza zawarcie ugody w Sądzie Polubownym przy KNF? Oficjalnie kończy spór bez konieczności prowadzenia długotrwałej batalii sądowej. Radca prawny Adrian Goska wyjaśnia, że daje to kredytobiorcy możliwość szybszego uregulowania swojej sytuacji. Natomiast dla kredytodawcy ugoda to pewność co do dalszego przebiegu spłaty i brak ryzyka przegranej w sądzie, która mogłaby oznaczać unieważnienie umowy czy też wysokie koszty finansowe.

– Jeśli chodzi o to, dla kogo ugoda jest bardziej korzystna, teoretycznie można powiedzieć, że z perspektywy banku zapobiega kumulacji ryzyka. Jednak coraz częściej to kredytobiorcy zyskują na bezpośrednich propozycjach, bo mogą wynegocjować warunki ściśle dopasowane do swojej sytuacji i uniknąć dodatkowych formalności. Bankom nadal zależy na unikaniu złych precedensów w sądach, dlatego chętnie wychodzą z ugodami, które bywają korzystne dla klientów – wyjaśnia ekspert z SubiGo.

Do tego mec. Goska wyjaśnia, że ostatecznie korzyść zależy od konkretnej oferty. Natomiast, jeśli bank faktycznie przedstawia atrakcyjną propozycję, z punktu widzenia klienta, szybka ugoda może okazać się lepsza niż kilkuletni proces. Ekspert zaznacza, że obie strony czerpią pewne benefity z zawarcia porozumienia, ale to bank, chcąc uniknąć kosztownych wyroków, często jest bardziej skłonny „zawalczyć” o ugodę.

– Brak zawarcia ugody w ramach postępowania mediacyjnego oznacza, że roszczenia zostaną zapewne rozstrzygnięte przez sąd, co będzie generować dodatkowe koszty i czas. Natomiast, nawet w razie niepowodzenia pierwszej próby zawarcia ugody i wytoczenia powództwa, nadal można zawrzeć ugodę w ramach postępowania sądowego – twierdzi adwokat Wojciech Wandzel.

Prognozy na 2025 rok

Eksperci zostali zapytani też o to, jak – ich zdaniem – będzie kształtowała się popularność mediacji przy KNF w 2025 roku. Adwokat Katarzyna Murawska z kancelarii MBM Legal uważa, że należy spodziewać się utrzymania dotychczasowego trendu malejącego. Przekonuje, że konsumenci są coraz bardziej świadomi przysługujących im praw i możliwych do uzyskania rozstrzygnięć sądu.

– Jeżeli banki przekonają się, że takie bezpośrednie rozwiązania są skuteczniejsze i szybsze, mogą jeszcze bardziej rozwijać tę formę kontaktu z kredytobiorcami, omijając etap mediacji formalnej. Niemniej nadal istnieje grupa klientów, która woli wsparcie instytucjonalne KNF i formalny tryb, więc całkowite zniknięcie mediacji nie jest prawdopodobne. Zawieranie ugód w 2025 roku może być częste, jeśli banki będą skłonne do przedstawiania ofert atrakcyjnych dla kredytobiorców – twierdzi ekspert z kancelarii SubiGo.

Natomiast adwokat Wojciech Wandzel wskazuje na to, że warunki finansowe ugód, proponowane przez banki, są bardzo atrakcyjne. Jeżeli zatem kredytobiorca nie chce się angażować w wieloletni spór, to powinien skorzystać z mediacji zorganizowanej przez KNF i tam zawrzeć ugodę.

(MN, Styczeń 2025 r.)
© MondayNews Polska / materiał prasowy

„Deweloper Szans” – Matexi Polska podsumowuje kolejną edycję

Katarzyna Mirota
Deweloper Matexi Polska podsumował prowadzone w minionym roku działania w zakresie CSR. Firma kontynuowała autorski program działań odpowiedzialności społecznej „Deweloper szans – budujemy przyszłość dla dzieci”, dofinansowując trzy fundacje. Jednocześnie wspierała projekty na rzecz lokalnych społeczności w sąsiedztwie realizowanych przez siebie projektów deweloperskich. Wszystkie działania wpisują się w motto spółki „Witamy w okolicy”.

Miniony 2024 rok był kolejnym okresem aktywnego zaangażowania Matexi Polska w inicjatywy wspierające dzieci i młodzież.  Deweloper w ramach swojego autorskiego programu działań odpowiedzialności społecznej „Deweloper szans – budujemy przyszłość dla dzieci”, kontynuował pomoc finansową na rzecz trzech fundacji, pozostając ich wieloletnim partnerem. Pomoc trafiła do Domu Dziecka im. Janusza Korczaka (zapewniającego opiekę i wsparcie wychowawcze dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej), Fundacji Ewy Błaszcyk A kogo! (prowadzącej Klinikę Budzik) oraz Fundacji Nasze Dzieci (wspierającej dzieci chore onkologicznie).

W ramach funkcjonującego już od kilku lat programu każdy kupujący mieszkanie w Matexi Polska ma możliwość wyboru spośród organizacji zawartych w ankiecie i wskazania deweloperowi, na jaki cel ma zostać przekazana określona kwota darowizny.

– Naszym celem jest nie tylko budowanie mieszkań, ale także tworzenie trwałej wartości dla społeczności lokalnych. Cieszymy się, że poprzez program „Deweloper szans”, ale także przez szereg innych inicjatyw, możemy realnie wpływać na poprawę jakości życia dzieci i młodzieży. Dzięki konsekwentnej realizacji działań CSR, Matexi Polska wzmacnia swoje zaangażowanie w budowanie lepszej przyszłości, integrując rozwój biznesowy z troską o społeczeństwo i środowisko. Działania w tym zakresie wpisują się w nasze motto „Witamy w okolicy” – podkreśla Katarzyna Mirota, Członkini Zarządu Matexi Polska.

 

W 2025 roku Matexi Polska planuje kontynuować program „Deweloper szans – budujemy przyszłość dla dzieci” oraz współpracę z organizacjami non-profit, aby dalej wspierać lokalne społeczności i być blisko mieszkańców realizowanych inwestycji.

Źródło: Matexi Polska
materiał prasowy

RAPORT COLLIERS: Warszawa z największą liczbą certyfikowanych biurowców w Europie Środkowo-Wschodniej

Paweł Skałba_Colliers
Ze względu na lepszą efektywność energetyczną, nowoczesne udogodnienia i zrównoważony rozwój, najemcy są skłonni płacić wyższe czynsze za wynajem powierzchni w nowszych, certyfikowanych budynkach biurowych – wynika z raportu Colliers „
Rynki biurowe CEE na zielonej ścieżce – potencjał dekarbonizacji”1.

Znajduje to odzwierciedlenie w poziomie wskaźnika pustostanów na stołecznych rynkach – w Warszawie wynosi on 5% w budynkach w wieku do 7 lat w porównaniu do 15% w starszych budynkach2 oraz w stawkach czynszowych – Praga (17,7 €/mkw.), Warszawa (21,0 €/mkw.) i Ateny (28,5 €/mkw.).

Niemal 100% nowych biurowców z certyfikatami

Wg analizy przeprowadzonej przez ekspertów Colliers, aż 98 proc. nowych budynków biurowych w Warszawie (w wieku do 7 lat) posiada zielony certyfikat. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Bukareszt z 93-proc. udziałem certyfikowanych zasobów w tym wieku. Zaś podium liderów zamykają Bratysława i Ateny (po 80 proc.).

Na drugim końcu znajdują się Sofia (29 proc. biurowców w wieku do 7 lat posiada certyfikat) oraz Tallin (38 proc.).

Warszawa wyróżnia się jako wiodący rynek biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym zarówno właściciele, jak i najemcy, stawiają na zrównoważony rozwój. Ci pierwsi certyfikują swoje nieruchomości i stosują rozwiązania zwiększające np. efektywność energetyczną, ci drudzy – poszukują na swoje siedziby biurowców, które oferują niższe opłaty eksploatacyjne i wpisują się w ich strategię ESG. I nie dotyczy to tylko nowych budynków, które niemal wszystkie są certyfikowane. Nasz raport pokazuje, że zielone certyfikaty posiada aż 90 proc. warszawskich biurowców w wieku od 8 do 14 lat oraz 70 proc. powyżej 15 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy najbardziej rozwinięty rynek biurowy w regionie CEE – 566 budynków o łącznej powierzchni niemal 6,3 mln mkw., z czego ponad 450 jest certyfikowanych – udział ten jest imponujący – mówi Paweł Skałba, senior partner, Dział Powierzchni Biurowych, Colliers.

1 Raport analizuje rynki biurowe w następujących miastach: Bratysława (Słowacja), Bukareszt (Rumunia), Budapeszt (Węgry), Praga (Czechy), Sofia (Bułgaria) i Warszawa (Polska), Ateny (Grecja), Ryga (Łotwa), Tallin (Estonia), Tirana (Albania) i Wilno (Litwa).

[fragment artykułu]
Źródło: Colliers

materiał prasowy

Design Days: podróż w przyszłość architektury i designu

fh
Topowi architekci i projektanci, tysiące gości oraz atmosfera pełna inspiracji – tak wyglądała dziewiąta edycja 4 Design Days w Katowicach. Tegoroczne wydarzenie zgromadziło prawie 6 tys. uczestników, którzy wzięli udział w prezentacjach, panelach i dyskusjach poświęconych przyszłości architektury i designu. Eksperci zastanawiali się nad kierunkami rozwoju branży i przyszłości architektury oraz designu.

W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: Winy Maas, współzałożyciel i główny architekt MVRDV, Roger Riewe, partner zarządzający Riegler Riewe Architekten, Marcin Sapeta, architekt, partner w Kengo Kuma & Associates, Rama Gheerawo, członek zarządu EIDD-Design for All Europe i Pete Kercher, ambasador Design for All Europe. To wyjątkowe wydarzenie jeszcze raz potwierdziło, że 4 Design Days to nie tylko prestiżowe forum, ale również platforma do tworzenia wizji, które kształtują nasze otoczenie.

Podczas 4 Design Days rozstrzygnięto konkursy branżowe. Nagrodą Property Design Awards wyróżniono unikalne inwestycje, obiekty o wyjątkowej architekturze i przestrzenie pełne inspirującego designu. Konkurs Dobry Design wyłonił nowe ikony polskiego designu i ich twórców, którzy w DNA swoich biznesów wpisali wysoką jakość, długowieczność produktów i troskę o zrównoważony rozwój. Z kolei RenOwacja nagrodziła inwestycje polegające na modernizacji energetycznej budynków, pokazując dobre praktyki w zakresie kompleksowej modernizacji budynków różnych typów.

Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej.

materiał prasowy

Plan ogólny gminy – czy czeka nas planistyczna rewolucja?

Michał Zajączkowski
Nowe przepisy nakładają na każdą gminę obowiązek uchwalenia planu ogólnego oraz określają jakie strefy planistyczne powinny być wskazane w takim planie. „
Obowiązek uchwalenia planów ogólnych przypada na początek 2026 r., już dziś jednak możemy mieć szereg obaw związanych ze zmniejszeniem się podaży gruntów, zwłaszcza dotyczących inwestycji mieszkaniowych.” – mówią Anna Herbetko i Michał Zajączkowski, z praktyki Nieruchomości i budownictwa kancelarii Wolf Theiss.

Przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym weszły w życie 24 września 2023 r. Nowelizacja wprowadziła nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który musi być uchwalony dla całego obszaru gminy. Gminy mają czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r. Ustawa określa rodzaje stref planistycznych, w tym trzy dopuszczające zabudowę mieszkaniową. Są to zdefiniowane w ustawie strefy wielofunkcyjne z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, zabudową mieszkaniową jednorodzinną i zabudową zagrodową.

„Co istotne – plany ogólnie nie zastąpią, ani nie zmienią obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Będą jednak uwzględniane przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które będą pełniły rolę tzw. planów szczegółowych. Wprowadzone nowymi przepisami plany ogólne i strefy planistyczne, w tym mieszkaniowe, nie będą mogły jednak obejmować obszaru większego niż określony przepisami, obliczany na podstawie chłonności terenów niezabudowanych – to jest potencjalnego zapotrzebowania na zabudowę mieszkaniową w danej gminie w przyszłości – obliczonej zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu ministra. Rodzi to obawę dotyczącą zmniejszenia podaży gruntów pod inwestycje, zwłaszcza na terenach nieobjętych dotąd miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.” – mówi Michał Zajączkowski, Senior Associate w kancelarii Wolf Theiss.

[fragment artykułu]
Źródło: Wolf Theiss

Czy sztuczna inteligencja sprawdzi się w nieruchomościach komercyjnych?

Magdalena Wiszniewska-Dwojak
Czy sztuczna inteligencja sprawdzi się w nieruchomościach komercyjnych?

Realny wpływ sztucznej inteligencji na sektor nieruchomości komercyjnych wydaje się nieunikniony. AI ma potencjał, by zwiększać efektywność zarządzania nieruchomościami i podnieść jakość obsługi klienta. Jej niewątpliwym atutem jest zdolność do analizy ogromnych ilości danych, ale współpraca sztucznej inteligencji i branży nieruchomości komercyjnych budzi na razie wiele wątpliwości. Dlaczego?

Istotnym problemem są tutaj dane operacyjne, ale nie tyle ich ilość, co rozproszenie po różnych systemach i brak wspólnego formatu. Włączenie modeli sztucznej inteligencji do takiej sytuacji, gdzie dane są mocno nieuporządkowane, jest obecnie kosztowne i czasochłonne.

Kontynuując wątek danych, nie można zapominać o bezpieczeństwie danych osobowych klientów, danych transakcyjnych i innych. To wyjątkowo wrażliwa kwestia. Nieodpowiedzialne, niekontrolowane zastosowanie sztucznej inteligencji może prowadzić do naruszenia przepisów i spowodować poważne konsekwencje prawne. O dużej rysie na wizerunku nie wspomnę.

Aby zachować jak najwyższy poziom ochrony i bezpieczeństwa w korzystaniu z AI, firmy musiałyby ponieść wysokie koszty związane między innymi z infrastrukturą IT, zakupem oprogramowania i zatrudnieniem specjalistów, których jest wciąż mało na rynku pracy. Oszacowanie zwrotu z takiej inwestycji jest trudne i na razie blokuje decyzje o poważnym połączeniu działań firm z modelami AI.

To, co jednak jest największym problemem, to brak przejrzystych i uniwersalnych ram prawnych na całym świecie. Generalnie mam wrażenie, że prawo w zakresie sztucznej inteligencji nie nadąża za jej rozwojem. I to także stanowi poważne ograniczenie dla wdrożenia sztucznej inteligencji w branży nieruchomości komercyjnych. Dobre prawo jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa i budowania zaufania wśród uczestników naszego rynku.

I na koniec bardzo osobista refleksja – algorytmy AI mogą być i często są stronnicze, i czasem trudno zrozumieć, dlaczego podejmują takie, a nie inne decyzje. W branży nieruchomości nie ma miejsca na takie sytuacje. Tutaj w grę wchodzą ogromne pieniądze firm i ich klientów, a także wizerunek budowany przez wiele, wiele lat.

Komentuje Magdalena Wiszniewska-Dwojak – ekspertka z firmy doradczej Lege Advisors
materiał prasowy

Deweloper Develia nabył grunt inwestycyjny pod akademik w centrum Wrocławia

thong-vo-2482-unsplashDeweloper Develia nabył grunt inwestycyjny pod akademik w centrum Wrocławia.

Develia kupiła grunt przy pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu. Deweloper planuje zrealizować na nim akademik z ok. 600 pokojami i dwoma lokalami usługowymi. Develia nabyła nieruchomość od spółki z grupy finansowej Puro Hotels za 40,6 mln zł.
Zgodnie ze wstępnym planem Develii budowa akademika przy pl. Orląt Lwowskich we Wrocławiu rozpocznie się w 2026 roku. Obiekt będzie gotowy w 2028 roku.

– Grunt w centrum Wrocławia, który nabyliśmy, pozwoli nam zrealizować atrakcyjny i nowoczesny akademik. Doskonale skomunikowana lokalizacja zapewniająca dogodny dojazd do uczelni wyższych i innych części miasta stanowi kluczową przewagę dla studentów. To dla nas ważna inwestycja, dzięki której realizujemy kolejny element strategii oraz dywersyfikujemy naszą podstawową działalność deweloperską na rynku mieszkaniowym – mówi Karol Dzięcioł, członek zarządu Develii. – Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem liczby studentów, średni wskaźnik pokrycia miejsc w akademikach wynosi zaledwie 9,4%, a w przypadku prywatnych akademików jedynie 1,2%. Jest to wartość dalece poniżej rozwiniętych rynków Europy Zachodniej. Oceniamy, że rynek PBSA, czyli prywatnych domów studenckich, jest daleki od nasycenia i ma przed sobą perspektywy dynamicznego wzrostu – dodaje Karol Dzięcioł.

– Gratulujemy kupującemu transakcji i życzymy pomyślnej inwestycji. Sprzedaż terenu podyktowana jest zmianą strategii naszej grupy po okresie pandemii. Planujemy rozwój z kolejnymi hotelami Puro na innych rynkach. W ciągu najbliższych dni otwieramy nasz drugi hotel w Warszawie przy ul. Canaletta 4, realizujemy obecnie dwa hotele poza krajem w Budapeszcie oraz Pradze i planujemy kolejne inwestycje – mówi Przemysław Wieczorek, prezes zarządu Puro Hotel Development.

Źródło: Develia
materiał prasowy

Mieszkania na sprzedaż z widokiem na marinę w mieście?

ROBYG_Nowy etap Portu Popowice_1
Mieszkania na sprzedaż z widokiem na marinę w mieście? Osiedle zlokalizowane na terenie Wrocławia, Port Popowice, powiększa się o wyczekiwany etap. Grupa ROBYG & Vantage ogłosiła właśnie, że wprowadza do sprzedaży prawie 250 nowych mieszkań. Z ich okien roztaczać się będzie widok na Odrę oraz marinę.

Nowy etap, zlokalizowany we wschodniej części osiedla Port Popowice, będzie się składać z dwóch kaskadowych budynków o wysokości od 4 do 11 pięter. Powstanie w nich 248 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 26 do 89 mkw., liczących od 1 do 4 pokoi z balkonami, loggiami lub ogródkami. Każde będzie posiadać aneks kuchenny z możliwością wydzielenia osobnej kuchni, a większość z nich to poszukiwane na rynku funkcjonalne lokale dwu–, a nawet trzystronne. Dodatkowo część mieszkań na najwyższych kondygnacjach będzie miała aż 2,9 m wysokości. Znajdzie się tu także podziemna dwupoziomowa hala garażowa z miejscami postojowymi oraz komórkami lokatorskimi. Do dyspozycji mieszkańców zostanie przeznaczona również ogólnodostępna rowerownia i wózkownia. Na osiedlu zapewniony zostanie monitoring i światłowód.

– Od samego początku inwestycji Port Popowice otrzymywaliśmy najwięcej zapytań o tę właśnie lokalizację. Cieszę się, że możemy wreszcie ogłosić, iż ruszyła budowa budynków portowych, czyli zlokalizowanych w pobliżu rzeki i mariny, a wyczekiwane mieszkania trafiły właśnie do sprzedaży. Codziennością nowych mieszkańców mogą być spacery wzdłuż mariny oraz po znajdującej się w jej pobliżu promenadzie otoczonej terenami zielonymi. To serce naszego projektu podkreśla Joanna Chojecka z ROBYG, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na terenie Warszawy i Wrocławia.

Inwestycję rozpoczynała spółka Vantage Development, a aktualnie prowadzi ją firma ROBYG (sprawuje management nad projektem tj. zarządza jej sprzedażą i budową). Obie firmy tworząc synergię na polskim rynku nieruchomości od 2022 roku współpracują ze sobą w ramach Grupy TAG Immobilien.

Źródło: ROBYG
materiał prasowy

Redkom Development wybuduje w Dzierżoniowie handlową nieruchomość komercyjną Silesiana

SILESIANA Park Handlowy
Redkom Development wybuduje w Dzierżoniowie handlową nieruchomość komercyjną Silesiana.

Redkom Development rozpoczął realizację projektu parku handlowego – nieruchomości komercyjnej Silesiana, która powstaje w Dzierżoniowie, w województwie dolnośląskim. Projekt posiada pozwolenie na budowę, otwarcie nastąpi w połowie 2026 r.

W transakcji zakupu projektu przez  Redkom Development pośredniczyła firma Mallson Polska, która odpowiada za koncepcję komercyjną parku handlowego oraz jego wynajem.
Będzie to największy obiekt handlowy w regionie Dzierżoniowa i pobliskiej Bielawy. Projekt Parku Handlowego Silesiana przygotowuje Pracownia Projektowa Alfa.

Redkom Development specjalizuje się w budowie dużych, nowoczesnych parków handlowych, co bezpośrednio przekłada się na konkurencyjność obiektów i korzyści dla potencjalnych najemców.

Źródło: Redkom Development
materiał prasowy

Grupa Santander powierza konsolidację usług agencji Publicis

ben-rosett-10614-unsplash
Grupa Santander powierza konsolidację usług agencji Publicis.

Grupa Santander konsoliduje obsługę medialną i kreatywną – usługi te powierza jednej agencji, co wesprze proces transformacji Grupy.

Kilka miesięcy temu Grupa Santander ujednoliciła narrację i pozycjonowanie marki na poziomie globalnym pod hasłem „It starts here”, które pokazuje, że celem Grupy jest nawiązywanie relacji i współpraca z klientami poprzez stawianie ich potrzeb i interesów na pierwszym miejscu. Decyzja o przejściu na korzystanie z usług jednej agencji wzmocni nową narrację i przyspieszy opartą na danych komunikację z klientami, a także pozwoli na bardziej spersonalizowane podejście i doświadczenie klienta. Umożliwi też korzystanie ze wspólnych narzędzi i ujednolicenie pomiaru efektywności w całej Grupie, co z kolei przełoży się na większą efektywność jej działania. Egzekucja strategii będzie realizowana na poziomie lokalnym, z uwzględnieniem specyfiki i kontekstu konkretnego rynku, na którym działa Santander.

Juan Manuel Cendoya, globalny dyrektor ds. komunikacji, marketingu korporacyjnego i badań Santander oraz wiceprzewodniczący Santander Spain, skomentował tę decyzję następująco: „Bardzo cieszymy się z tej współpracy. Zaawansowane dane i najnowsze rozwiązania technologiczne bez wątpienia pomogą docierać do naszych klientów – zarówno obecnych, jak i potencjalnych – w jeszcze bardziej angażujący sposób. Skupiając wszystkie działania marketingowe w jednej agencji będziemy mogli wykorzystać naszą szczególną obecność na rynku globalnym i skalować najlepsze praktyki w sposób bardziej efektywny.”

Źródło:
Grupa Santander
materiał prasowy