komentarze, opinie, gospodarka

CBRE: Więcej biur pod centra usług wspólnych dla inwestorów z Niemiec i Skandynawii

CBRE_Mariusz Wiśniewski
Receptą na dzisiejsze bolączki rynku biurowego mogą być między innymi centra usług wspólnych w Polsce z Niemiec, Skandynawii i Francji. Polskim rynkiem interesują się obecnie przede wszystkim inwestorzy poszukujący miejsc pracy na ok. 100 stanowisk, którym nie opłaca się dywersyfikować działalności czy przenosić jej do tańszych lokalizacji, jak np. Indie. Wzrost kosztów prowadzenia działalności w Polsce rekompensowany jest poprzez nasze przewagi konkurencyjne, m.in. styl pracy i łatwość wdrażania zmian oraz brak różnic kulturowych z Zachodem.

Zatrudnienie w sektorze usług biznesowych przez ostatnią dekadę rosło szybciej niż ogólnie zatrudnienie w gospodarce. Do końca I kwartału 2024 roku zwiększyło się do ponad 457 tys. osób, a więc o 3,8 proc. rok do roku – wskazuje raport ABSL. Udział sektora w całkowitym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wzrósł do 7 proc., a udział w PKB – do 5,3 proc. W kolejnych latach możemy jednak spodziewać się stabilizacji poziomu zatrudnienia w tym sektorze oraz wzrostu wartości sprzedawanych usług.

Nowi gracze na rynku

Polskiemu rynkowi biurowemu pod kątem centrów usług wspólnych przyglądają się obecnie przede wszystkim inwestorzy z krajów skandynawskich, Niemiec i Francji, którzy poszukują miejsca pod projekty obejmujące ok. 100 stanowisk pracy. Ich udział w rynku w naszym kraju będzie się zwiększał. Są to marki, dla których rozwój lub utrzymywanie działalności w Polsce jest bardziej opłacalne niż dywersyfikacja czy przenoszenie jej do tańszych lokalizacji. Inaczej jest w przypadku największych organizacji, mających globalne zasięgi swojej działalności – dla nich częściej korzystna jest dywersyfikacja działalności, czy nawet jej przeniesienie do tańszych lokalizacji, takich jak np. Indie czy Afryka Północna, mimo że wymaga to często utrzymywania równolegle tych samych operacji w obu miejscach, do czasu wdrożenia ich w nowym kraju.

Stabilizacja zatrudnienia

W kolejnych latach można spodziewać się stabilizacji zatrudnienia w sektorze centrów usług wspólnych w Polsce, a nawet nieznacznych spadków, czego pierwsze oznaki obserwowaliśmy już w 2024 roku. Przyczyną jest wzrost kosztów działalności w naszym kraju, a przede wszystkim wyższe koszty zatrudnienia. Nie pomaga również silna polska waluta, która również wpływa na wzrost kosztu usług świadczonych z Polski. Organizacje, które przenoszą swoją działalność do Afryki Północnej, Egiptu, Indii czy Pakistanu, kierują się nie tylko niższymi cenami prowadzenia biznesu, ale także dostępnością pracowników – to miejsca, w których jest wzrost populacji i nie ma problemu starzenia się społeczeństwa. Przyczyną stabilizacji zatrudnienia w sektorze w Polsce jest także jego automatyzacja.

Inflacja płac w ostatnich latach oraz ogólny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce może sprawić, że firmy będą dążyły do zwiększenia produktywności centrów w naszym kraju, poprzez automatyzację prostszych prac czy dołożenie dodatkowych zadań pracownikom. Choć nie zwiększy to zatrudnienia, to urosnąć może wartość eksportu usług z Polski.

{fragment artykułu]

Autor: Mariusz Wiśniewski, Senior Director, Head of Regional Markets, A&T Office, CBRE
materiał prasowy