Liczba polskich użytkowników na LinkedIn osiągnęła 8,1 miliona, co oznacza wzrost o ponad 1,3 miliona w ciągu zaledwie roku – wynika z raportu „LinkedIn w Polsce i na świecie w 2025 roku”. W skali globalnej dane te są jeszcze bardziej imponujące – na całym świecie z LinkedIn korzysta 1,1 mld użytkowników w ponad 227 krajach. Najwięcej osób zakładających profile na platformie należy do Pokolenia Z, co eksperci Smart Solutions HR uznają za jeden z kluczowych trendów wpływających na działania rekrutacyjne. Jak trendy obecne na LinkedIn przekładają się na trendy w zatrudnianiu oraz jakie wyzwania czekają na rekruterów?
LinkedIn rośnie w siłę: Jak to wykorzystać w rekrutacji?
Dynamiczny wzrost liczby użytkowników LinkedIn potwierdza ogromny potencjał rekrutacyjny platformy. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba kont w Polsce podwoiła się, czyniąc ją kluczowym miejscem do poszukiwania talentów o różnorodnych specjalizacjach. Dane przedstawione w raporcie potwierdzają znaczenie platformy – 4,57% polskich użytkowników LinkedIn aktywnie poszukuje pracy. Choć to spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym, nadal jest to znacząca grupa potencjalnych kandydatów. Co więcej, 6,17% użytkowników LinkedIn w Polsce niedawno zmieniło pracę, co dowodzi, że wielu profesjonalistów pozostaje otwartych na nowe wyzwania zawodowe.
Sam wzrost liczby kont nie oznacza automatycznie większej aktywności potencjalnych kandydatów i łatwości w pozyskiwaniu talentów. Kluczem jest odpowiednie targetowanie i angażowanie profesjonalistów, zwłaszcza tych aktywnie publikujących treści – mówi Natalia Myskova, Dyrektor Zarządzający w Smart Solutions HR. – Obecnie 7,78% użytkowników to aktywni autorzy, regularnie publikujący treści. Istotne jest, aby zauważać takie osoby i wykorzystywać ich potencjał. To właśnie oni, dzięki swojej widoczności i zaangażowaniu, są bardziej otwarci na nowe możliwości i mogą szybko odpowiedzieć na propozycje współpracy. Skuteczna rekrutacja wymaga więc śledzenia tej aktywności i nawiązywania relacji z osobami, które dzielą się swoją wiedzą i są obecne w branżowych dyskusjach – dodaje.
Pokolenie Z coraz bardziej obecne na LinkedIn
Zmieniająca się demografia LinkedIn oferuje rekruterom szansę dostosowania strategii do specyfiki młodszych pokoleń. Ponad połowa wszystkich użytkowników platformy nie przekroczyła 34. roku życia, a najszybciej rośnie grupa w wieku 18-24 lata. Pokolenie Z, w przeciwieństwie do starszych pracowników, zwraca większą uwagę na autentyczność, transparentność procesów rekrutacyjnych oraz jasno określone możliwości rozwoju zawodowego. Oczekuje od pracodawców ofert, które łączą elastyczność, wartości społeczne i przestrzeń do realizowania pasji. Skuteczne działania rekrutacyjne powinny obejmować nowoczesne formy komunikacji, takie jak krótkie wideo, dynamiczne posty czy bezpośrednie wiadomości dostosowane do oczekiwań kandydatów.
Wejście pokolenia Z do społeczności LinkedIn zmieniło sposób przekazywania i dostarczania treści. Fragmentaryczność myślenia i przyzwyczajenie do szybkiego przepływu informacji powoduje wzrost contentu w formie video, żartów czy memów. Jest to trend, z którym na pewno nie powinniśmy walczyć, a raczej wykorzystywać jego potencjał – na przykład publikować ofertę pracy nie tylko w formie pisemnej, ale także w formie filmu. Opowiedzieć o ofercie pracy, wytłumaczyć zasady kodeksu pracy, kwestie dotyczące wynagradzania czy oskładkowania. Taki format zdecydowanie skuteczniej dociera do młodzieży. Stanowi również korzyść dla marki – pokazanie osoby rekrutera i ludzkiej twarzy firmy bardzo pozytywnie wpływa na employer branding – tłumaczy Natalia Myskova.
[fragment artykułu]
Źródło: Smart Solutions
materiał prasowy