Służewiec, od lat kojarzony głównie z biurami, znajduje się w kluczowym momencie swojej wieloletniej metamorfozy. Zgodnie z najnowszym raportem przygotowanym przez Savills we współpracy ze Stowarzyszeniem Lepszy Służewiec i innymi partnerami, dzielnica staje się pełnoprawnym, wielofunkcyjnym obszarem miejskim. Przemiany w infrastrukturze, rozwój zieleni i nowe inwestycje mieszkaniowe i livingowe sprawiają, że Służewiec zyskuje coraz większe znaczenie jako miejsce nie tylko do pracy, lecz także do życia i odpoczynku.
– Służewiec to miejsce, które w ostatnich latach przeszło imponującą metamorfozę. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzony głównie z rynkiem biurowym, dziś staje się wielofunkcyjnym obszarem miejskim, gdzie przestrzeń pracy łączy się z mieszkaniami, rekreacją i kulturą – mówi Daniel Czarnecki, Head of Landlord Representation, Office Agency, Savills. – W najnowszej, czwartej już edycji naszej publikacji, analizujemy te zmiany, ich wpływ na kształt dzielnicy i komfort życia mieszkańców.
– Od lat wiele środowisk zaangażowanych jest w to, aby Służewiec na dobre pozbył się łatki Mordoru. Dzięki zmianom, które dzieją się na naszych oczach, ta część Mokotowa staje się nowoczesną, dobrze pomyślaną tkanką miejską – miejscem, w którym chce się mieszkać i spędzać wolny czas oraz w którym dobrze się pracuje – podsumowuje Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa.
Rozwój komunikacji i zieleni
Jednym z największych wyzwań Służewca przez lata była infrastruktura drogowa. Dziś, dzięki przedłużeniu ulic Woronicza i Suwak, dzielnica zyskała bezpośrednie połączenia w kierunku Ochoty i Ursynowa, a zmiana organizacji ruchu na wylocie z Postępu znacząco ułatwiła przejazd przez Marynarską. Równolegle rozwinęła się sieć ścieżek rowerowych, dzięki czemu mieszkańcy i pracownicy częściej wybierają jednoślady.
Oprócz zmian drogowych, dzielnica zyskała nowe tereny zielone. Najważniejszą inwestycją jest Park Linearny wzdłuż torów PKP, który już teraz służy zarówno okolicznym mieszkańcom, jak i gościom pobliskich obiektów hotelowych. W planach są kolejne odcinki parku oraz zagospodarowanie terenów przy ulicy Wołoskiej. Docelowo w tej części Mokotowa przewiduje się 45 000 m kw. zielonej powierzchni.
Biurowy Służewiec – fakty i liczby
Choć Służewiec coraz bardziej rozwija się w kierunku funkcji mieszkaniowych i usługowych, to wciąż należy do największych stref biurowych Warszawy. Łączna podaż obejmuje ok. 1,06 mln m kw. w 74 budynkach, co stanowi 17% całkowitych zasobów biurowych w stolicy i 31% powierzchni zlokalizowanej poza centralnymi obszarami.
Jednocześnie na Służewcu widoczny jest unikalny w skali całego miasta trend zmniejszania zasobów biurowych. Powodem jest brak nowych inwestycji oraz wyburzanie nierentownych biurowców o wysokim wskaźniku pustostanów.
– Co istotne, to na Służewcu widzimy coraz większą liczbę małych zmian, które pomagają przyciągać pracodawcom talenty. To kierunek zmian, który z jednej strony poprawia miasto, a z drugiej wspiera biznes. Przed wieloma właścicielami budynków czas strategicznych decyzji w podejmowaniu których powinni pomagać znający specyfikę tej lokalizacji agenci, asset managerowie czy stratedzy – dodaje Daniel Czarnecki.
Ostatnim oddanym do użytku obiektem była siedziba DSV (II kw. 2020 r.), natomiast w 2024 r. wyburzono Curtis Plaza, biurowiec-ikonę, od którego dla wielu rozpoczął się Mordor. To nie jedyny biurowiec wyburzony na Służewcu. W ich miejsce powstają głównie inwestycje mieszkaniowe oraz livingowe, czyli mieszkań na wynajem instytucjonalny, tzw. PRS (Private Rented Sector) i prywatne nowoczesne domy studenckie.
[fragment artykułu]
Źródło: Savills / materiał prasowy