komentarze, opinie, gospodarka

Rośnie aktywność najemców na rynku nieruchomości komercyjnych w segmencie biurowym w Krakowie

Tomasz-Michalczyk-Head-of-Office-Agency-media
Kraków pozostaje liderem regionalnych rynków biurowych z najwyższym poziomem nowej podaży w budowie i rekordowym popytem, który w 2024 roku wzrósł aż o 33% r/r. Sektor IT i branża finansowa odpowiadały za niemal połowę aktywności najemców. Wzrost stawek czynszowych w kluczowych lokalizacjach potwierdza rosnącą konkurencyjność krakowskiego rynku biurowego. Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje specjalną publikację/raport pt. „Rynek biurowy w Krakowie 2024”.

Kraków umacnia swoją pozycję lidera wśród rynków regionalnych w Polsce. Na koniec 2024 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście wyniosła 1,83 mln mkw. – to największy zasób poza Warszawą. Mimo relatywnie wysokiego wskaźnika pustostanów, który sięgnął 19% (ok. 350 000 mkw. wolnej powierzchni dostępnej od zaraz), to właśnie w Krakowie buduje się dziś najwięcej nowych biur spośród wszystkich miast regionalnych. W 2024 roku deweloperzy oddali do użytku ponad 20 000 mkw. powierzchni w trzech projektach, z czego największym był budynek C kompleksu Brain Park dostarczony przez Echo Investment. Natomiast w budowie pozostaje blisko 70 000 mkw., a największy realizowany projekt – Tischnera Green Park – będzie miał 24 000 mkw. i ma zostać ukończony w 2027 roku.

Emilia Trofimiuk, Research Manager, Dział Analiz i Badań Rynkowych, AXI IMMO, komentuje: „W 2024 r. zaskakująco mocna była aktywność najemców – popyt brutto sięgnął aż 270 000 mkw., co oznacza wzrost o 33% rok do roku. Poziom ten był porównywalny z rekordowym 2019 rokiem, jeszcze sprzed pandemii, jednak trzeba mieć na uwadze, że w całkowitym wolumenie najmu przeważały renegocjacje i przedłużenia dotychczasowych umów, które stanowiły aż 58%. Udział nowych umów wyniósł 40%, z kolei jedynie 2% firm zdecydowało się na ekspansję”.

Krakowski rynek biurowy od lat zdominowany jest przez branże IT i sektor finansowy. W 2024 r. oba sektory odpowiadały łącznie za niemal połowę całej aktywności najemców w regionie. Największe transakcje w Krakowie dotyczyły powierzchni ok. 14–16 tys. mkw., przy średniej wielkości podpisywanej umowy na poziomie ok. 1 500 mkw. Czynsze ofertowe, jak na większości rynków uzależnione są od lokalizacji i standardu budynku przy czym wahały się od 10,00 do 17,80 EUR za mkw. miesięcznie. W części rozpoznawalnych biurowców odnotowano wzrost stawek w ujęciu rocznym.

Tomasz Michalczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, AXI IMMO, podsumowuje: „Kraków od lat udowadnia, że jest jednym z najbardziej dojrzałych rynków biurowych w Polsce i pomimo różnych zawirowań rynkowych pozostaje atrakcyjny dla kluczowych sektorów gospodarki. Firmy z branży IT i finansowej, które od lat stanowią fundament popytu w tym regionie, nadal intensywnie poszukują elastycznych i dobrze skomunikowanych lokalizacji z wysokim standardem technicznym. W perspektywie najbliższych lat tempo nowych inwestycji może się zmieniać – wiele projektów będzie realizowanych w sposób bardziej ostrożny i selektywny, co w średnim terminie może przełożyć się na stopniowe obniżanie poziomu pustostanów. Choć ESG pozostaje istotnym elementem strategii, największe znaczenie dla najemców mają dziś te rozwiązania, które realnie wpływają na optymalizację kosztów użytkowania. Jednocześnie, niezmiennie kluczowymi czynnikami decyzyjnymi pozostają lokalizacja, układ powierzchni i całkowity koszt najmu – to one w praktyce często przesądzają o wyborze konkretnego biura.. Potencjał popytowy, zwłaszcza ze strony firm technologicznych oraz od lat obecnych w Krakowie centrów usług wspólnych, pozostanie jednym z kluczowych czynników napędzających lokalny rynek biurowy”.

Źródło: AXI IMMO
materiał prasowy