Sądy gospodarcze działają w Polsce bardzo nieefektywnie. To niezaprzeczalny fakt, który łatwo udowodnić statystykami o coraz dłuższym czasie trwania spraw gospodarczych. Aktualnie to już 10,5 miesiąca i to zaledwie w jednej instancji. Firmy mają z tego powodu duże problemy z egzekwowaniem roszczeń od kontrahentów. To zaś rodzi frustrację, bo przecież po roku komornicy nie mają już najczęściej czego u dłużników szukać. Statystyczna skuteczność egzekucji komorniczych oscyluje od lat w okolicy 20%. Nic więc dziwnego, że problemem powyższym zajął się zespół do spraw deregulacji Pana Rafała Brzoski. W dniu 25 lutego 2025 roku pracujący w nim eksperci zaproponowali nowe rozwiązania dotyczące komorniczej egzekucji zaległych faktur. Jego propozycję analizuje Robert Szczepanek, pomysłodawca i założyciel platformy Ultima RATIO.
„Propozycje Zespołu są jednak niezwykle radykalne. Wierzyciele mieliby mieć możliwość omijania sądów państwowych i kierowania się z niezapłaconymi fakturami od razu do komorników. Wystarczyłoby, że przedsiębiorca wystawi fakturę w Krajowym Systemie E-faktur a jego kontrahent tę fakturę zaksięguje w Jednolitym Pliku Kontrolnym. – analizuje Robert Szczepanek, pomysłodawca i założyciel platformy Ultima RATIO.
W ocenie Zespołu ten prosty zabieg pozwoli istotnie przyspieszyć egzekucję należności. Pozwoli też „zmniejszyć koszty postępowania sądowego po stronie wierzyciela w sprawach, w których roszczenie nie jest w istocie kwestionowane, a dłużnik uchyla się od zapłaty finansując się w ten sposób na koszt wierzyciela”. Innymi słowy, Zespół do spraw deregulacji postanowił rozwikłać węzeł gordyjski problemów wymiaru sprawiedliwości po prostu go przecinając. Problem sądów państwowych może się jednak okazać o wiele bardziej złożony a proponowane rozwiązania – przynieść więcej szkody niż pożytku.
„Przede wszystkim nie da się przymknąć oka na fakt, że zgodnie z art. 175 ust. 1 Konstytucji RP, wymiar sprawiedliwości w naszym kraju sprawują Sąd Najwyższy i sądy powszechne. Zapis ten znalazł się w ustawie zasadniczej nie bez przyczyny. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby jeden obywatel mógł wykorzystywać przymus i autorytet Państwa przeciwko drugiemu obywatelowi bez jakiegokolwiek orzeczenia sądowego. Pomysł Zespołu, aby w sprawach gospodarczych sądy państwowe po prostu ominąć jest więc w istocie niekonstytucyjny.” – analizuje Robert Szczepanek, pomysłodawca i założyciel platformy Ultima RATIO.
Platforma Ultima RATIO pracuje na zasadach wyłączności z Elektronicznym Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Stowarzyszeniu Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. Działa na rynku już 6 lat. Sprawy arbitrażowe rozpoznają doświadczeni arbitrzy gospodarczy, a średni czas trwania postępowania arbitrażowego online to zaledwie 22 dni.
[fragment artykułu]
Źródło: Platforma Ultima RATIO
materiał prasowy